Labels: AzoryTerceira

Terceira jest trzecią pod względem wielkości wyspą archipelagu azorskiego. Nazwa wyspy w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Trzecia” – odkryto ją jako trzecią w kolejności.

Portugalia | Spacer takimi uliczkami to sama przyjemność
Portugalia | Spacer takimi uliczkami to sama przyjemność (by davidstanleytravel )

Geografia i klimat wyspy

Terceira to wyspa pochodzenia wulkanicznego, położona na Oceanie Atlantyckim.  Wyspa ma  około 29 km  długości i 18 km szerokości, jej całkowita powierzchnia wynosi 396,75 km². Wyspę zamieszkuje około 55 tys. mieszkańców (większość z nich zajmuje się hodowlą bydła). Najwyższy punkt to wierzchołek Santa Bárbara liczący 1021 m n.p.m.

Stolicą wyspy jest Angra do Heroismo.

Położenie geograficzne wpływa korzystnie na klimat wyspy. Latem (od lipca do września)  temperatury oscylują w granicach 23°C, zimą (od grudnia do marca) zaś osiągają średnią wysokość  14°C.

Najwięcej opadów deszczu występuje od października do marca.

Jak się dostać na wyspę Terceira?

Turyści nie powinni mieć dużego problemu z dostaniem się na wyspę Terceira. Znajduje się tu port lotniczy.  Popularną formą transportu są też promy.

Atrakcje wyspy Terceira

Terceira jest pełna ciekawych atrakcji, począwszy od zapierających dech w piersiach krajobrazów przez ciekawe muzea i zabytki na urokliwych restauracjach kończąc.

Stolicą i najpopularniejszym miastem na Terceira jest Angra do Heroismo. Jest to najstarsze i drugie pod względem wielkości miasto archipelagu. W 1983 roku zostało wpisane na listę światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jedną z popularnych atrakcji na wyspie jest sezonowa walka byków. Różni się jednak ona od corridy hiszpańskiej. Tu byk nie zostaje zabity, ale symbolicznie pokonany. Walki byków mogą odbywać się na ulicach albo ogrodzonej powierzchni, ringu.

Co jeszcze warto zobaczyć na wyspie? Warto zajść do Muzeum Wina (Museu do Vinho dos Biscoitos), gdzie przedstawione są etapy produkcji wina a także zobaczymy narzędzia i naczynia używane do produkcji wina w starożytności.

W głębi wyspy znajduje się rezerwat przyrody – coś dla miłośników piękna natury. W centrum wyspy znajduje się też olbrzymi krater – Caldeira de Guilherme Moniz.

Portugalia | Katedra Se, Angra do Heroismo
Portugalia | Katedra Se, Angra do Heroismo (by davidstanleytravel )

Co zjeść na Terceira?

Na wyspie królują ryby i owoce morza. Szczególnie warto skosztować tu potraw z ośmiornicy. Inne tradycyjne i równie smaczne dania to np. morceli (odmiana kaszanki) albo duszona wołowina. Do obiadu albo kolacji warto zamówić miejscowe wino Biscoitos.

Portugalia | Angra do Heroismo to najstarsze miasto archipelagu
Portugalia | Angra do Heroismo to najstarsze miasto archipelagu (by franciscoantunes )