Katedra Najświętszej Maryi Panny w Bradze (Se) jest jednym z najpiękniejszych zabytków w mieście. Dzięki swojej wspaniałej, długiej historii i ogromnemu znaczeniu artystycznemu jest to także jedna z najważniejszych budowli w Portugalii.

Portugalia | Katedra Se w Bradze jest głównym ośrodkiem katolicyzmu w Portugalii
Portugalia | Katedra Se w Bradze jest głównym ośrodkiem katolicyzmu w Portugalii (by aamaianos )

Katedra w stylu romańskim wybudowana została w 1070 roku na miejscu mauretańskiego meczetu. Niestety w 1135 roku, podczas trzęsienia ziemi, budowla została częściowo zniszczona. W późniejszych stuleciach katedra była wielokrotnie odnawiana i przebudowywana – dodano wiele elementów renesansowych i barokowych.

W 1930 roku w miejscu dawnego, katedralnego skarbca stworzono muzeum sztuki sakralnej.

Najstarszą częścią katedry jest jej wejście od strony południowej, zdobione m. in. pięknymi rzeźbami o tematyce wiejskiej.

Wnętrze katedry obejmuje cztery kaplice:

  • Capela de São Geraldo – Znajduje się tu grób duchownego, rektora Uniwersytetu w Coimbrze – Rodriga de Moura Teles. Kaplica stworzona została w stylu barokowym.
  • Capela dos Reis – Wybudowana została w stylu gotyckim w 1374. Znajdują się tu groby Hrabiny Teresy Leo wraz w mężem Vicentem Lourenço oraz Henryka Burgundi i Afonsa Henriques.
  • Capela de Nossa Senhora da Glória – Zbudowano ją w latach 1326 and 1348 z inicjatywy arcybiskupa Gonçalo Pereira.
  • Capela de Nossa Senhora da Piedade – Zbudowana została w 1513 roku z inicjatywy arcybiskupa Diogo de Sousa. Znajduje się tu również jego grób.

Portugalia | Katedra Najświętszej Maryi Panny, Braga
Portugalia | Katedra Najświętszej Maryi Panny, Braga (by dielis )

Na szczególną uwagę zasługuje pięknie zdobiony, wyrzeźbiony z białego kamienia ołtarz oraz posąg Matki Boskiej Karmiącej. Warto też spojrzeć na chór i ogromne złocone ograny. Chór został wykonany w 1737 roku przez Miguela Francisca da Silva, organy natomiast wyrzeźbił w 1730 roku znany artysta Marceliano de Araujo. Są to jedne z najbardziej imponujących drewnianych dzieł sztuki w Portugalii.

Warto wiedzieć, że Katedra Se jest głównym ośrodkiem katolicyzmu w Portugalii.