Braga, czyli antyczna Bracara Augusta, od wieków stanowiła ważne komunikacyjne, kulturalne, religijne i turystyczne centrum Portugalii. To przepiękne, jedno z najstarszych portugalskich miast, położone jest w północno-zachodniej części kraju. Odległość między Bragą a Lizboną wynosi około 368 km.

Portugalia | Braga - turystyczne centrum Portugalii
Portugalia | Braga – turystyczne centrum Portugalii (by kkendall)

Ze względu na swe burzliwe dzieje, miasto posiada dziś bardzo zróżnicowaną architekturę. Wzniesione w stylu włoskim pałace i świątynie sąsiadują tu ze średniowiecznymi katedrami, ruinami rzymskich łaźni, mauretańskimi fasadami i nowoczesną zabudową w postaci biurowców i sklepów.

Podczas wizyty w Bradze warto zwiedzić tutejszą katedrę, czyli Se. Jest to budowla pochodząca z XI w., wzniesiona w stylu romańskim, która na przestrzeni wieków uległa licznym przebudowom. Dziś urzeka ona swym wnętrzem, tajemnicą grobowców oraz malowniczymi krużgankami i kapliczkami. W specjalnym skarbcu przechowywane są, mające nieocenioną wartość historyczną, XV-wieczne szaty liturgiczne oraz naczynia mszalne nawet z X w.

Pozostając w atmosferze sakralnej warto udać się do Pałacu Arcybiskupiego i wypocząć przy XVIII-wiecznej fontannie, wokół której unosi się orzeźwiająca bryza. Pasjonaci żywotów świętych koniecznie muszą udać się do pobliskiego kościoła – Nossa Senhora do Pópulo, gdzie za pomocą malowanych płytek azulejos zobrazowane są dzieje św. Augusta.

Aby zakosztować trochę klimatów dworskich, warto udać się do XVII-wiecznej posiadłości palacio dos Biscainhos. Po nacieszeniu oczu zgromadzonymi w pałacu kolekcjami biżuterii, ceramiki i kunsztownych mebli, odpocząć możemy w otaczającym budowlę ogrodzie pełnym fontann i zieleni.

Z budowli sakralnych, warto poświęcić trochę uwagi i czasu kościołowi São João do Souto, XVI-wiecznej kapliczce Capela da Conceição i wspaniałemu sanktuarium Bom Jesus.

Portugalia | Braga - ze względu na swe burzliwe dzieje  miasto posiada dziś bardzo zróżnicowaną architekturę
Portugalia | Braga – ze względu na swe burzliwe dzieje miasto posiada dziś bardzo zróżnicowaną architekturę (by jsome1)