Labels: MaderaFunchal

Funchal to główne i największe miasto na wyspie. Ważny jest tu port handlowy i rybacki, stanowiący ośrodek administracyjny Região Autónoma da Madera – Regionu Autonomicznego Madery.

Chorwacja | Pod taką górkę w upalne dni nie łatwo jest wejść…
Portugalia | Pod taką górkę w upalne dni nie łatwo jest wejść… (by davidstanleytravel )

Informacje ogólne

Miasto ma powierzchnię ok 76 km² i zamieszkiwane jest przez ok. 111 tys. mieszkańców.

Osadę założył w 1421 roku odkrywca Madery João Gonçalves Marco, a na początku XVI wieku Funchal otrzymał prawa miejskie. Nazwa Funchal pochodzi od portugalskiego słowa funcho, oznaczającego koper, którego pełno rośnie w okolicy. Miasto można podzielić na trzy główne części: port z wieloma restauracjami, zabytkowe Stare Miasto oraz Monte.

Miejskie atrakcje

Zwiedzając Funchal warto przejechać się kolejką linową, łączącą Stare Miasto z dzielnicą Monte, podziwiając po drodze panoramę miasta.

Niezapomnianych wrażeń dostarczy z pewnością zjazd drewnianymi, plecionymi saniami – tzw. Tobogganami. Przejażdżka kosztuje 25 Euro, a trasa biegnie stromymi uliczkami i liczy 2 km długości.

Odrobinę wytchnienia i relaksu można odnaleźć spacerując po pięknych i kwitnących ogrodach Funchal – Quinta do Palheiro Ferreiro, Quinta do Monte czy Jardim Municipal do Funchal. Można tu podziwiać wiele gatunków egzotycznych roślin jak orchidee, kamelie, opuncje figowe czy strelicje królewskie.

Portugalia | Panorama Funchal
Portugalia | Panorama Funchal (by mal-b )

Spragnieni obcowania z kulturą portugalską powinni wybrać się do wybudowanego w XIX wieku Teatru Miejskiego.

Na słynnym targu Mercado dos Lavradores, można zakupić świeże ryby, kwiaty oraz tropikalne owoce i ich przeróżne krzyżówki. Budynek targowy, pochodzi z 1930 roku i stanowi ciekawy przykład architektury w stylu Art Deco i modernizmu.

Osoby zainteresowane produkcją wina, z którego słynie Madera, powinny koniecznie odwiedzić The Old Blandy's Wine Lodge i Adegas de São Francisco – czyli skład win św. Franciszka. Za ok. 5 euro można zwiedzić piwnice i muzeum starej winiarni, a także spróbować różnych odmian tego trunku.

W porcie można podziwiać zabytkowy okręt korsarzy. Znajduje się tu również wiele restauracji, w których można spróbować miejscowych przysmaków i napić się wina, oczywiście Madera.

Portugalia | Kolejka linowa, Funchal
Portugalia | Kolejka linowa, Funchal (by davidstanleytravel )

Najważniejsze zabytki i muzea

Museu de Arte Sacra – największe muzeum w Funchal. Wśród eksponatów znajdują się przede wszystkim relikwie kościelne.

Fortaleza de São Tiago – jedna ze zrekonstruowanych XVII-wiecznych twierdz, wybudowanych w celach obronnych przed piratami.

Museu de Arte Contemporânea do Funchal, muzeum prezentujące kolekcję sztuki współczesnej od 1960 roku do dnia dzisiejszego.

Capela do Corpo Santo – XVI-wieczna kaplica z zachowanym do dziś gotyckim portalem. Wewnątrz można podziwiać ściany i sufity prezbiterium, pokryte malowidłami, przedstawiającymi sceny z życia jej patrona. W zakrystii znajduje się pomieszczenie zwane "sanktuarium trzech kluczy".

Núcleo Museológico a Cidade do Açucar – czyli Muzeum Cukru, poświęcone historii produkcji i eksportu tego surowca.

Portugalia | Wspaniały widok na morze
Portugalia | Wspaniały widok na morze (by davidstanleytravel )

Praça do Município – czyli plac miejski, stoi tu dawny Pałac Biskupi, Ratusz Miejski oraz XVII-wieczny Kościół Kolegialny. Po środku placu znajduje się fontanna i obelisk.

Calçada de Santa Clara – Klasztor św. Klary, założony w XV wieku przez João Gonçalves da Camara. Znajdują się tu groby pierwszych władców Madery. Ściany i stropy wewnątrz budynku zdobią XVII-wieczne płytki azulejos.

Sé Catedral – XVI-wieczna katedra w późnogotyckim stylu. W środku podziwiać można piękne mozaiki oraz rzeźby z drewna, przedstawiające świętych, proroków i apostołów. Przed katedrą znajduje się pomnik Jana Pawła II.

Igreja do Nossa Senhora do Monte – XIX-wieczny kościół, zbudowany na miejscu kaplicy z XV wieku. Posiada barokową fasadę i długie schody, ze szczytu których rozpościera się widok na panoramę miasta.

Portugalia | Kościół Igreja do Nossa Senhora do Monte
Portugalia | Kościół Igreja do Nossa Senhora do Monte (by davidstanleytravel )

Ciekawostki związane z Funchal

  • Na wyspie przebywał i został pochowany ostatni cesarz Austrii Karol I Habsburg. Jego grób znajduje się w kościele Najświętszej Maryi Panny w Monte na przedmieściach Funchal (Nossa Senhora do Monte).
  • Zimą w 1930 roku na wyspie przebywał w willi Quinta Bettencourt, Józef Piłsudski.
  • Miasto odwiedził także brytyjski polityk Winston Churchill.
  • W Funchal urodził się Cristiano Ronaldo, zawodnik Realu Madryt i reprezentant Portugalii w piłce nożnej.

Portugalia | Ogród botaniczny, Jardim Botanico da Madeira
Portugalia | Ogród botaniczny, Jardim Botanico da Madeira (by davidstanleytravel )