Pałac Pena jest jednym z symboli Portugalii. Ta wspaniała budowla położona jest na wzgórzu, niedaleko miasta Sintra. Jest to jeden z najbardziej znanych i znaczących przykładów architektury portugalskiej z okresu romantyzmu. Obiekt wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jeden z tzw. "Siedmiu cudów Portugalii".

Portugalia | Pałac zdobią wielobarwne kopuły, wieżyczki oraz schody.
Portugalia | Pałac zdobią wielobarwne kopuły, wieżyczki oraz schody (by swyphs )

Pałac położony jest na kamiennym szczycie Serra de Sintra. Otacza go wspaniały krajobraz: soczyście zielone lasy i niesamowite skały.

Pałac został wzniesiony w 1839 roku przez Ferdynanda von Sachsen Coburg oraz niemieckiego barona Wilhelma von Eschweg. Budowla stanęła na miejscu XV-wiecznego klasztoru Hieronimitów.

W 1889 roku pałac zakupiło państwo portugalskie. W 1910 roku, po rewolucji, budowla ta stała się pomnikiem narodowym i przekształcono ją w muzeum.

Pałac zdobią zjawiskowe, wielobarwne kopuły, wieżyczki oraz schody. Wchodząc do środka poczujemy się tak, jakby czas stanął w miejscu wieki temu. Można odnieść wrażenie, że zamieszkująca go rodzina królewska wyprowadziła się całkiem niedawno, pozostawiając pięknie zdobione ściany, zjawiskowe choć niewygodne fotele czy urokliwe posągi, które znajdują się niemal w każdym pomieszczeniu.

Portugalia | Pena National Palace jest jednym z symboli Portugalii
Portugalia | Pena National Palace jest jednym z symboli Portugalii (by wangtastic )

Dodatkową atrakcją jest wspaniały widok. Jeśli trafimy na bezchmurną pogodę ujrzymy Lizbonę oraz najdalej wysunięty na zachód punkt lądu europejskiego – Cabo da Roca.

W pobliżu pałacu położony jest zabytkowy Park Pena. Jest to rozległy, zalesiony obszar pełen pięknych jezior, altanek i ścieżek tworzących sieć labiryntów. 

W sezonie letnim, od kwietnia do października, pałac można zwiedzać od 9:30 do 20:00, w pozostałych miesiącach natomiast tylko do 19:00.

Portugalia | Zabytkowy Park Pena
Portugalia | Zabytkowy Park Pena (by adam_jones )