Położona w południowej Portugalii Evora jest głównym ośrodkiem rejonu Alentejo. Miasto to może poszczycić się bogatą, sięgającą starożytności historią, kiedy to nosiło nazwę Ebora, a później Liberalitas Iulia.

Portugalia | Uliczki Evory
Portugalia | Uliczki Evory (by philiplarson)

Po Rzymianach dzierżących w swoich rękach całą prowincję, pozostały dziś jedynie charakterystyczne zabytki ich architektury. Najwspanialszą budowlą rzymską są doskonale zachowane ruiny świątyni, zwanej po prostu Templo Romano, w której czczono Dianę lub Jowisza. Z czasem budowla ta pełniła niewdzięczną rolę miejsca egzekucji heretyków, a później rzeźni. Paradoksalnie owe mało chwalebne dzieje uratowały zabytek przed wyburzeniem i zapewniły doskonały stan jego zachowania do dziś.

W średniowieczu na obszarze Evory, tak jak i w całej Portugalii wiodło prym plemię Maurów. Ów okres świetności muzułmańskich najeźdźców również pozostawił swój ślad w charakterystycznej architekturze miasta. Wyznacznikami typowego stylu Maurów są łuki, kolumnady, bogactwo zdobień, budowle w formie meczetów i pałaców. W Evorze spotkamy się z oryginalną mauretańską siatką ulic i elementami stylu tych czasów połączonymi z gotykiem w kaplicy Sao Brás.

W XII w. miasto dostało się w ręce Portugalczyków i wówczas wzniesiono w nim typowo romańską katedrę , w której mieści się Muzeum Sztuki Sakralnej. Na przestrzeni wieków budowla ta uległa licznym przebudowom, wzbogacono ją o elementy charakterystyczne dla gotyku, co w efekcie dało dzieło synkretyczne, łączące w sobie kilka stylów architektonicznych.

Portugalia | Sé Catedral de Evora
Portugalia | Sé Catedral de Evora (by boscdanjou)

Turystów lubiących tajemnice i miejsca wywołujące nastrój grozy, zainteresować powinien kościół Igreja de São Francisco z przyległą doń „kaplicą kości”. Ściany i kolumny tego miejsca pokryte są, jak sama nazwa wskazuje, kośćmi. Owe dosyć mroczne elementy architektoniczne są szczątkami niemalże pięciu tysięcy mnichów, które zgromadzono w kaplicy w celu oczyszczenia z cmentarzy bardzo dobrej, żyznej ziemi, mogącej posłużyć innym celom.

Miłośników nietypowych rozwiązań architektonicznych z pewnością zaintryguje fronton Kościoła Matki Bożej Łaskawej, zdobiony monumentalnymi postaciami Atlasów - odwiecznych dźwigaczy świata. W Evorze na każdym kroku spotkać możemy wspaniałe budowle i kompleksy sakralne, jak np. pałac arcybiskupi, klasztor Calvario, klasztor i kościół Klarysek.

Evora to oczywiście nie tylko zabytki, dziś jest to pełne życia miasto studenckie z renomowanym uniwersytetem, uroczymi kawiarenkami i klubami gwarantującymi dobrą zabawę do białego rana.

Portugalia - Evora | Templo Romano
Portugalia - Evora | Templo Romano (by rodericus_)