Fatima jest słynącym ze swych przepowiedni centrum religijnym katolickiej Portugalii. Miejsce to jest przedmiotem kultu i celem wielu pielgrzymek.

Portugalia | W 1917 r. trójce wiejskich dzieci ukazała się Matka Boska
Portugalia | W 1917 r. trójce wiejskich dzieci ukazała się Matka Boska (by konczoskriszta)

Objawienia fatimskie

Wszystko zaczęło 13 V 1917 r., gdy trójce wiejskich dzieci ponad konarami dębu ukazała się Matka Boska i jednemu z nich przekazała trzy „tajemnice fatimskie”. Dla upamiętnienia tego cudownego wydarzenia i w trosce o rzesze przybywających wiernych, w 1953 r. wzniesiono w Fatimie monumentalną bazylikę w stylu neoklasycystycznym.

Bazylika Matki Bożej Różańcowej

Wieża budowli mierzy 65 m wysokości, a po bokach zdobią ją przepiękne arkady, łączące liczne budynki klasztorne i szpitalne. Budowę bazyliki rozpoczęto 13 maja 1928 roku, lecz ukończono ją dopiero po ponad 20 latach. W jej wnętrzu znajdują się groby „dzieci fatimskich”: Hiacynty Marto (zmarłej w 1919 r.), jej brata – Franciszka Marto (zmarłego w 1920 r.) i Łucji dos Santos (zmarłej 2005 roku).

Szczegółowa historia objawień, ukazana w 28 scenkach znajduje się w pobliskim Fatimskim Muzeum Figur Woskowych.

Rozkwit turystyki religijnej

Fatima jest miastem położonym w samym sercu Portugalii, ok. 187 km na południe od Porto i ok. 123 km na północ od Lizbony. Choć jest to niewielka miejscowość o wiejskich charakterze, licząca niespełna 8 tys. mieszkańców, doskonale rozwija się w niej infrastruktura turystyczna, a to dzięki licznie przybywającym tu pielgrzymom. Z roku na rok przybywa hoteli, restauracji i sklepów z pamiątkami.

Ta niegdyś niepozorna portugalska miejscowość, ze względu na związaną z nią historią objawienia, jest dziś niezwykle interesującym miejscem, szczególnie dla miłośników turystyki religijnej.

Portugalia | Bazylika Fatimska
Portugalia | Bazylika w Fatimie (by tet_sy)

Sanktuarium Fatimskie

Jak głosi historia objawień, Sanktuarium w Fatimie wybudowano na wyraźną prośbę Matki Boskiej. Początkowo, w miejscu objawienia się Jej małym mieszkańcom portugalskiej wioski, wzniesiono prostą kapliczkę, w której z czasem znalazła się figura Matki Bożej Fatimskiej.

Obecnie wspaniałe sanktuarium jest wciąż rozbudowywane, ze względu na przybywające tu rok rocznie rzesze turystów.

W planie sanktuarium wyróżnić można następujące obiekty:

  • zadaszoną Kapliczkę Objawień z figurą Matki Bożej Fatimskiej,
  • dąb skalny zachowany w oryginalnym miejscu z czasów objawień (za kapliczką),
  • Bazylikę Matki Bożej Różańcowej (główna budowla) z grobami Łucji, Hiacynty i Franciszka,
  • pomnik ku czci Świętego Serca Jezusa (na placu przed bazyliką),
  • tzw. Drogę Próśb (przemierzaną przez pielgrzymów na klęczkach),
  • Krzyż będący pamiątką Roku Świętego 1950,
  • Świątynię pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej.

Portugalia | Fatima jednych zachwyca pewną niewypowiedzianą, metafizyczną siłą, innych zraża stopniem komercjalizacji
Portugalia | Fatima jednych zachwyca pewną niewypowiedzianą, metafizyczną siłą, innych zraża stopniem komercjalizacji (by Roberto Berlim )

Czy warto jechać do Fatimy?

Ta  niewielka miejscowość położona na północ od Lizbony, utrzymująca się niegdyś głównie z uprawy oliwek, jest dziś najbardziej popularnym w Europie centrum turystyki religijnej.

Odpowiedź na pytanie „Czy warto jechać do Fatimy?” nie jest prosta. Oczywiście osoby wierzące chętnie odwiedzają Fatimę ze względów religijnych i miejsce to ma dla nich o wiele głębszy, niż tylko turystyczny, wymiar.

Fenomen Fatmy, która z niewielkiej osady pasterskiej przekształciła się w wysoko rozwinięty ośrodek religijny odwiedzany przez miliony trustów, intryguje zarówno wierzących, jak i ludzi nie związanych z Kościołem. Miejsce to skłania do refleksji niezależnie od poglądów religijnych.

Na pewno warto zobaczyć wspaniałą bazylikę Matki Boskiej Różańcowej (Cova de Iria) czy domy, w których mieszkali pastuszkowie (Aljustrel). Jeśli nie przybyliśmy tu by umocnić się w wierze, możemy zastanowić się nad jej siłą, obserwując innych. Fatima z pewnością posiada wiele walorów poznawczych. Osobnym wątkiem będzie z pewnością osobista ocena stopnia komercjalizacji tego miejsca.

Kiedy jechać do Fatimy?

Najwięcej osób przybywa tu w maju, czyli w rocznicę pierwszego objawienia (13 maja 1917 roku). Bardzo popularnym wśród pielgrzymów miesiącem jest także październik. Poza tym 12 i 13 dnia każdego miesiąca odnotować można w Fatimie zwiększoną liczbę gości. Indywidualną decyzja pozostaje więc czy wolimy odwiedzić to miejsce w liczniej grupie innych pielgrzymów, czy też zależy nam na uniknięciu tłumów.