Kraj przypomina kształtem dosyć regularny, długi (względem linii południkowych) i wąski prostokąt o powierzchni 92 389 tys. km². Portugalia stanowi 1/6 powierzchni Półwyspu Iberyjskiego i sąsiaduje tylko z jednym krajem - Hiszpanią. Zachodnim i południowym sąsiadem Portugalii jest Ocean Atlantycki, którego wyspy - Madera i Azory również przynależą do terytorium kraju.

Portugalia | Najwyższy szczyt kraju znajduje się na Azorach
Portugalia | Najwyższy szczyt kraju znajduje się na Azorach (by Giåm)

Warunki naturalne

Centralne obszary Półwyspu Iberyjskiego zajmuje płaskowyż, który na obszarze Portugalii obniża się w kierunku Atlantyku. Największym wyniesieniem kraju są tzw. Góry Gwiaździste (Serra de Estrela) sięgające 1991 m. Najwyższy szczyt króluje na Azorach, nosi nazwę Ponta do Pico i liczy 2531 m.

Na terenie Portugalii, obok Gór Gwiaździstych znane są jeszcze inne łańcuchy górskie m.in.: Serra de Lousã i Serra de Guardunha. Północną cześć Portugalii zajmuje masyw górski, którego poszczególne pasma przedzielają doliny rzek.

W pobliżu południowego wybrzeża Atlantyku występują łańcuchy Serra de Monchique i Serra do Caldeirão. Z zajmującymi znaczną część powierzchni Portugalii górami walczą, uparcie wciskające się klinami w głąb lądu, nadbrzeżne niziny.

Portugalia | Krajobraz z rzeką Duero
Portugalia | Krajobraz z rzeką Duero (by mossaiq)

Stosunki wodne

Królem portugalskich wód jest oczywiście odgrywający znaczną rolę zarówno w geografii, jak i w historii kraju - Ocean Atlantycki. Poza tym Portugalia posiada wiele rzek.

Do najważniejszych należą rzeki tzw.: "tranzytowe" spływające z płaskowyżu - Mesety iberyjskiej do Atlantyku: Duero, Tag i Gwadiana. Rzeki te charakteryzują się zmiennym stanem wód, co szczególnie daje się we znaki w ich dolnym biegu, a zatem na obszarze Portugalii. Niejednokrotnie były one przyczyną powodzi.

Na północy kraju występują rzeki o dużym spadku, które wykorzystywane są jako źródło energii: Minho, Lima, Cavado, Vouga, Modnego. Do największych rzek południa należą: Mira i Sado.