Portugalia położona jest w południowo-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy tylko z Hiszpanią. Większość osób zgodnie twierdzi, iż klimat Portugalii jest wprost idealny dla błogiego wypoczynku.

Portugalia | Słoneczna plaża w Algrave
Portugalia | Słoneczna plaża w Algrave (by lele3100)

Kraj ten położony jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Jest to klimat łagodny, charakteryzujący się krótkimi zimami i ciepłymi latami.

W okresie zimowym wyraźnie zaznaczają się różnice pomiędzy północnymi a południowymi krańcami Portugalii. Wysunięte najdalej na południe państwa Algarve nawet zimą cieszy ciepłymi, słonecznymi dniami. Na plażach południa słońce świeci w zasadzie cały rok, tworząc idealne warunki do rozwoju turystyki. Oczywiście wieczory w tej okolicy bywają chłodne, a nawet zimne, ale jest to naturalne o tej porze roku.

W stolicy kraju, Lizbonie, zimy są bardziej kapryśne: na przemian występują dni deszczowe i słoneczne. W zimowych miesiącach najchłodniej (ale bynajmniej nie mroźno) jest w centrum i na północy kraju.

Prawdziwą zimę możemy natomiast zaobserwować w portugalskich górach, gdzie temperatura spada poniżej zera, a śnieg w Serra da Estrela oraz w pasmach na północy i wschodzie, zalega od listopada do lutego.

Średnia temperatura powietrza w Portugalii zimą wynosi ok. 12°C.

Portugalia | Azory z lotu ptaka
Portugalia | Azory z lotu ptaka (by andresrueda)

Wiosna do Portugalii przychodzi w  kwietniu, choć znaczne ocieplenie odczuwalne jest dopiero w maju i czerwcu. Wysokie temperatury utrzymują się do września, z wyjątkiem Algarve, gdzie noce nawet w szczycie sezonu letniego mogą być chłodne.

Woda oceanu u wybrzeży zachodniej Portugalii jest przeważnie chłodna, osiągając temperaturę ok. 22 stopni.

W miesiącach letnich na obszarze całego kraju panują upały. Nawet na północy Portugalii, gdzie występuje stosunkowo duże prawdopodobieństwo pojawienia się deszczu, może być nieznośnie gorąco. Temperatury latem mogą przekraczać 40 stopni Celsjusza.