Druga co do wielkości rzeka Portugalii Douro (hiszpańska nazwa: Duero) bierze swój początek w głębi Półwyspu Pirenejskiego. Rzeka Douro, na odcinku ponad 200 km, niesie swoje wody do Atlantyku zbierając po drodze liczne dopływy.

Portugalia | Widok na rzekę Douro
Portugalia | Widok na rzekę Douro (by veronique-mergaux )

Historia rzeki Douro

Z historią rzeki nierozerwalnie związana jest historia drugiego pod względem wielkości miasta Portugalii, Porto, leżącego u ujścia Douro. W dawnych wiekach głębokie koryto rzeki pozwalało statkom handlowym wchodzić głęboko w głąb półwyspu. Obecnie Douro stała się płytsza i dostępna tylko dla jednostek o niewielkim zanurzeniu.

Winnice w pobliżu rzeki

Brzegi Douro są bardzo malownicze, a rzeczna dolina stanowi idealne miejsce do uprawy winogron, z których wytwarza się znakomity portwein (wzmacniane wino o zawartości alkoholu do 20%) – jeden z najbardziej znanych symboli Portugalii. Trzeba zauważyć, że na terytorium Hiszpanii rzeka nosi nazwę Duero, a znany z uprawy winorośli, którego czerwone wina słyną w świecie, od niej właśnie wziął swoją nazwę. Przy ujściu rzeki, po prawej stronie znajduje się Porto, na lewym zaś brzegu – drugie znane miasto Vila Nova de Gaia. Często bywa nazywane miastem-satelitą Porto.

Miasto Vila Nova było na przestrzeni prawie czterech wieków jedynym miastem w Portugalii, gdzie wolno było produkować i sprzedawać portwein. Winogrona zebrane w dolinie Douro przechodziły pierwszą obróbkę w miejscowych winnicach, a stamtąd beczki z młodym winem były spławiane rzeką do Vila Nova de Gaia. Tam też powstały słynne domy portweinu - Sandeman, Offley, Barros, Ferreira i wiele innych.

Obecnie winnice w dolinie rzeki Douro dostarczają prawie 90% wina porto w Portugalii. Dzięki „winnej” reformie markiza de Pombal (1699-1782) dolina rzeki Douro stała się pierwszym miejscem na świecie, gdzie wprowadzono klasyfikację wina według miejsca pochodzenia. Oznacza to, że klient kupując butelkę wina z napisem „Douro” wie, że wytworzono je z winogron rosnących właśnie w dolinie rzeki Douro.

Portugalia | Rzeczna dolina stanowi idealne miejsce do uprawy winogron
Portugalia | Rzeczna dolina stanowi idealne miejsce do uprawy winogron (by Aires Almeida )

Wspaniałe krajobrazy doliny rzeki Douro

Dolina rzeki Douro słynie ze wspaniałych krajobrazów. Podróż w górę rzeki rozpoczyna się w Porto, gdzie kończą bieg jej wody, ale gdzie też spływają stołowe wina i wytrawne portweiny z lokalnych winnic. Trasa pełna niezwykłych widoków daje możliwość zwiedzania winnic, malowniczych wiosek i osiedli, aż do Miranda do Douro, gdzie rzeka zaczyna swój bieg na terenie Portugalii.

Na rzece można też podziwiać tradycyjne łodzie tego regionu – barco rabelo, będące jedynym środkiem transportu wina z winnic do ujścia rzeki zanim zbudowano kilka zapór umożliwiając żeglowanie większych statków.

Portugalia | Dolina rzeki Douro słynie ze wspaniałych krajobrazów
Portugalia | Dolina rzeki Douro słynie ze wspaniałych krajobrazów (by Aires Almeida )

Co warto zobaczyć?

W Peso da Regua warto odwiedzić muzeum (Museu do Douro), aby spojrzeć na kulturę uprawy winorośli i wytwarzania wina z innej strony. Niedaleko, na południowym brzegu rzeki leży Lamergo, jedno z najpiękniejszych miast północnej Portugalii. Ogromne schody prowadzą do kościoła Santuário Nossa Senhora dos Remédios. Z kolei w Pinhao, nad samym brzegiem rzeki, koniecznie trzeba zajrzeć na dworzec kolejowy z pięknymi, starymi azulejo (cienkie ceramiczne płytki ozdobne).

Bardziej na wschód znajduje się park archeologiczny (Parque Arquelogico de Foz Coa), galeria sztuki naskalnej, a także muzeum miejskie.
Począwszy od Barca de Alva zaczyna się Międzynarodowy Park Przyrodniczy Douro, ponieważ od tego miejsca aż do Miranda do Douro rzeka stanowi granicę między Portugalią i Hiszpanią.

Będąc w dolinie rzeki Douro trzeba koniecznie:

  • Odwiedzić niektóre winne quintas, zajmujące się ekoturystyką.
  • Zatrzymać się na noc w jednym z hoteli, gdzie wszystko związane jest z tradycją winiarstwa.
  • Wziąć udział w winobraniu.
  • Odbyć ekologiczny rejs po rzece koło Miranda do Douro.
  • Odwiedzić wioski z winnicami – na przykład Barcos, Favaios, Ucanha albo Trvoes.

Portugalia | Rzeka Douro, Porto
Portugalia | Rzeka Douro, Porto (by jairo_abud )