Najwyższym pasmem górskim w kontynentalnej części Portugalii jest Serra da Estrela. Góry położone są w północno-środkowej części kraju. To wspaniałe miejsce można odwiedzać przez okrągły rok.

Portugalia | W Serra da Estrela znajdują się trzy źródła rzeki: Alva, Mondego oraz Zezere
Portugalia | W Serra da Estrela znajdują się trzy źródła rzek: Alva, Mondego oraz Zezere (by jfcfar )

Najwyższym szczytem Serra da Estrela jest Torre (Wieża), który mierzy 1993 m n.p.m. To właśnie tutaj zarejestrowano najniższe temperatury na terenie Portugalii (do – 20 stopni Celsjusza). Znajdują się tu również trzy źródła rzek: Alva, Mondego oraz Zezere.

Idealne miejsce na wędrówki

Serra da Estrela jest idealnym miejscem na interesującą wycieczkę zarówno latem, jak i zimą. Znajdziemy tu wiele atrakcji i pomysłów na to, co możemy zrobić lub zobaczyć. Przepiękne skały i wąwozy czynią to miejsce wyjątkowym.

Latem warto wybrać się tu na rodzinną wycieczkę po szlakach spacerowych. Zaledwie 150 km od gór znajduje się morze.

Zimą natomiast Serra da Estrela zamienia się w białe królestwo. Znajduje się tu jedyny ośrodek narciarski w całej Portugalii. Każdego roku rzesze Portugalczyków przyjeżdżają w tutejsze góry, aby zobaczyć śnieg i pojeździć na nartach. Jazda na nartach możliwa jest również latem, tyle że na sztucznych stokach w Seia.

Portugalia | Serra da Estrela jest najwyższym pasmem gór w kontynentalnej części Portugalii
Portugalia | Serra da Estrela jest najwyższym pasmem gór w kontynentalnej części Portugalii (by elfo )

Co warto zobaczyć?

Jedną z atrakcji gór jest historyczna wioska Linhares. Patrząc na urokliwe domki i uliczki będziemy mieli wrażenie, jakby czas zatrzymał się tu wieki temu. Innym miejscem, które warto zobaczyć jest muzeum chleba. Mieści się ono na północnym stoku Serra da Estrela, w miasteczku Seia. Zobaczymy tu jak wypieka się tradycyjny, portugalski chleb. Znajduje się tu także restauracja, w której skosztujemy różnych wypieków.

Symbolem tego miejsca jest pies górski (cão da Serra da Estrela). Pełnił funkcje obronne i stróżujące. Jego głównym zadaniem było dopatrywanie owiec.

Ciekawostką jest, że z gór Serra da Estrela pochodzi wyśmienity ser Queijo Serra da Estrela, produkowany z mleka owczego, o recepturze sięgającej 2000 lat.

Portugalia | Najwyższym szczytem Serra da Estrela jest Torre
Portugalia | Najwyższym szczytem Serra da Estrela jest Torre (by isacosta )