Guimarães, dawniej nazywane Vimaranes, to miasto często określane mianem kolebki Portugalii. Położone jest w północnej części kraju w podregionie Ave. Miasto założone zostało przez pierwszego hrabiego Portugalii - Vimara Peres. Od jego imienia powstała nazwa Vimaranes. Guimaraes było pierwszą stolicą kraju.

Portugalia | Plac Praça da Oliveira
Portugalia | Guimaraes – Praça da Oliveira (by jsome1 )

W roku 1109 przyszedł tu na świat Alfons I Zdobywca, pierwszy król Portugalii, syn pary książęcej: Henryka i Teresy.

Stare miasto

Zdecydowanie najpiękniejszym miejscem w mieście jest historyczne centrum. Będziemy mogli podziwiać tu wspaniałe, urokliwe uliczki oraz kościoły.

W 2001 roku doceniono piękno starówki i wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie Guimaraes najlepiej rozpocząć od placu Largo da Republica do Brasil.

Jednym z miejsc, które w pewnością trzeba zobaczyć jest wspaniały, pochodzący z X wieku zamek. Jego budowę rozpoczął niejaki Alfonso I, ale w późniejszych stuleciach obiekt był ciągle modyfikowany. Obecna konstrukcja wzniesiona została z kamienia.

Portugalia | Zamek w Guimarães
Portugalia | Zamek w Guimarães (by xavisanz )

W pobliżu zamku znajduje się niewielki kościół São Miguel do Castelo, który w XIX wieku został zniszczony, zaś w roku 1920 przeprowadzono tu prace renowacyjne.

Warto także wybrać się do się Museu Arqueológico Martins Sarmento, mieszczącego się w dawnym klasztorze Igreja de Săo Domingos. Zobaczymy tu zbiory pochodzące  ze stanowisk celto-iberyjskich.

Niedaleko zamku ulokowany jest także pałac książęcy Paço dos Duques de Bragança. Jest to duży kompleks zbudowany z kamienia. Pierwsza konstrukcja pochodzi z lat 1420-1422. Budynek wzniesiony został dla rodu Bragança, ale pod koniec XIX wieku pałac pełnił rolę koszar. Przed pałacem stoi posąg Alfonso Henriquesa.

Guimaraes wraz z Maribor w Słowenii jest Europejską Stolicą Kultury 2012.

Portugalia | Jedna z urokliwych uliczek Guimarães
Portugalia | Jedna z urokliwych uliczek Guimarães (by guymoll )