Punkt pierwszy (a zarazem połowa sukcesu) to podjęcie decyzji o odwiedzeniu tego wspaniałego miejsca, punkt drugi – znalezienie odpowiedzi na pytanie: Jak dojechać do Fatimy? Rozwiązań jest kilka. Zdecydowana większość turystów przybywa do Fatimy z Lizbony, położonej w odległości ok. 125 km od centrum pielgrzymkowego.

Portugalia | Rocznie Fatimę i jej sanktuaria odwiedza ponad pięć milionów ludzi
Portugalia | Rocznie Fatimę i jej sanktuaria odwiedza ponad pięć milionów ludzi (by tet_sy )

Samochodem

Droga samochodem z lotniska w Lizbonie nie powinna nam zając więcej niż godzinę i 15 minut. Autostrada łącząca Lizbonę i Fatimę jest bezpieczna i utrzymana w dobrym stanie. Możemy np. skorzystać z oferty znajdujących się na lotnisku, a także w innych punktach Lizbony, wypożyczalni samochodów.

Pociągiem

Można także spróbować dotrzeć z Lizbony do Fatimy pociągiem, jednak ostatnia stacja znajduje się w Caxarias, czyli 10 km od Fatimy. Każdego dnia z Lizbony kursuje kilkanaście pociągów do Caxarias. Taka podróż zajmie nam ok. 2,5 h. Między Caxarias a Fatimą kursują oczywiście autobusy (około 7 dziennie).

Autobusem

Zdecydowanie wygodniej będzie nam przebyć całą trasę autobusem. Autobusy z Lizbony do Fatimy odchodzą mniej więcej co godzinę z dworca Sete-Rios. Taka podróż zajmie nam około 90 minut. Autobusy zatrzymują się w pobliżu sanktuarium.

Ważna informacja: na niektórych rozkładach jazdy zamiast nazwy „Fatima” możemy spotkać się z określeniem: „Cova da Iria”, co niektórych turystów może wprowadzić w błąd (Fatima, Cova da Iria, Aljustrel – więcej o nazwach tych miejscowości ich lokalizacji przeczytasz tutaj).