Nieodłącznym i ważnym elementem kultury każdego kraju jest literatura. To z niej możemy czerpać wiedzę na temat historii czy obyczajów danego kraju. Literatura portugalska jest bardzo bogata. Poniżej przedstawiamy sylwetki znanych, portugalskich pisarzy.

Portugalia | Figurka z podobizną José de Sousa Saramago
Portugalia | Figurka z podobizną José de Sousa Saramago (by zoidberg72 )

José de Sousa Saramago

Jose Saramago urodził się 16 listopada 1922 w Azinhaga, zmarł 18 czerwca 2010 w Tías. Był laureatem wielu nagród literackich w tym Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1998 rok). Saramago pisał powieści, sztuki teatralne, opowiadania, wiersze, kroniki i przewodniki. Do najważniejszych powieści należą: Baltazar i Blimunda, Rok śmierci Ricarda Reisa, Historia oblężenia Lizbony, Miasto ślepców, Wszystkie imiona. Na podstawie powieści Miasto ślepców w 2008 roku powstał film o tym samym tytule, w reżyserii Fernando Meirellesa oraz z Mark Ruffalo i Julianne Moore w roli głównej.

Antonio Lobo Antunes

Urodzony 1 września 1942 w Lizbonie pisarz, z wykształcenia lekarz psychiatra. Laureat wielu nagród, m.in. Związku Pisarzy Portugalskich i prestiżowej Asturia's Prize for European Literature, a także Jeruzalem Prize roku 2005. Jest autorem wielu powieści, w tym wydanych w języku polskim Karawele wracają oraz Podręcznik dla inkwizytorów.

Gonçalo M. Tavares

Tavares urodził się w 1970 w Angoli. Napisał szereg powieści, wierszy i sztuk teatralnych. W Polsce ukazały się jego książki pod tytułem Panowie z dzielnicy oraz Jerusalém. Za swoją twórczość Travares był już wielokrotnie nagradzany zarówno w kraju, jak i za granicą. Otrzymał m.in. nagrodę  Prémio José Saramago za powieść Jerusalém.

Portugalia | Antonio Lobo Antunes
Portugalia | Antonio Lobo Antunes (by mcampi )

Fernando António Nogueira Pessoa

Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli literatury portugalskiej XX wieku. Urodził się 13 czerwca 1888 w Lizbonie, zmarł 30 listopada 1935. Poeta, pisarz, krytyk literacki, tłumacz i filozof. Swoją poezję publikował zarówno pod własnym nazwiskiem jak i wieloma pseudonimami m.in. Alberto Caeiro, Ricardo Reis, Álvaro de Campos, Bernardo Soares. Do ważniejszych dziel, wydanych w Polsce należą: Mensagem – Przesłanie oraz Księga niepokoju.

José António Afonso Rodrigues dos Santos

Urodzony 1 kwietnia1964 roku pisarz, wykładowca akademicki i dziennikarz. Autor wielu powieści z gatunku historical fiction, w tym wydanego w języku polskim Kodeksu 632.

Portugalia | António Nogueira Pessoa
Portugalia | Wizerunek Antóniaa Nogueira Pessoa (by pedrosimoes7 )