Wyjeżdżając na wczasy z dzieckiem każdy rodzić pragnie zapewnić mu maksimum atrakcji, tak aby wspólnie spędzony czas był wyjątkowy i niezapomniany i żeby po prostu jego pociecha nie nudziła się. Aby się to udało warto zaplanować wszelkie atrakcje jeszcze przed wyjazdem. Poniżej przedstawiamy listę największych rodzinnych atrakcji w Lizbonie oraz dwie atrakcje w pobliskich miastach.

Portugalia | Lizbońskie Oceanarium to jena z największych atrakcji miasta
Portugalia | Lizbońskie Oceanarium to jena z największych atrakcji miasta (by decade_null )

Oceanarium w Lizbonie

Nie bez powodu lizbońskie Oceanarium znajduję się na pierwszym miejscu naszej listy. Otwarte w 1998 roku Oceanarium do dziś pozostaje największym tego typu obiektem na świecie. Wizyta w nim to wyprawa w głąb podwodnego świata, gdzie spotkać można blisko 25 tysięcy morskich zwierząt – ryb, gadów, ssaków czy ptaków. Specjalnie skonstruowane, przeszklone zbiorniki sprawiają, że mamy wrażenie znajdowania się pod wodą.

Ogród zoologiczny w Lizbonie

Skoro było Oceanarium, to na naszej liście nie może zabraknąć również ogrodu zoologicznego. Dzieci kochają zwierzęta, a wizyta w Zoo daje im niepowtarzalną szansę na spotkanie oko w oko z dzikimi, egzotycznymi gatunkami zwierząt z całego świata, których w lizbońskim zoo jest ponad 350. Ponadto na terenie ogrodu codziennie odbywają się różnego rodzaju pokazy. Do stałych atrakcji zoo należą m.in. pokazy zwierząt (delfinów i gadów), karmienie lwów morskich i pelikanów oraz biegnąca nad ogrodem kolejka linowa Teleférico.

Portugalia | Lizbońskie Zoo to kolejna atrakcja dla całej rodziny
Portugalia | Lizbońskie Zoo to kolejna atrakcja dla całej rodziny (by dzhingarov )

Muzeum marionetek

Chyba nie ma dziecka, które nie znałoby bajki o Pinokio – najsłynniejszej marionetce na świecie! W lizbońskim muzeum poświęconym marionetkom można zobaczyć kolekcję lalek z całego świata i obejmującą kilka stuleci. Są tu zarówno marionetki (lalki na sznurkach), kukiełki (lalki osadzone na patyku) jak i pacynki (lalki zakładane na dłonie). W muzeum odbywają się również przedstawienia i warsztaty z tworzenia marionetek.

Muzeum Morskie

Portugalia jak wiadomo posiada bogatą historię odkryć geograficznych, w kraju słynnych żeglarzy nie mogło więc zabraknąć muzeum poświęconego żegludze. Wśród ponad 20 tysięcy eksponatów odnajdziemy zarówno reprodukcje map czy repliki statków używanych w Portugalii od XV wieku, jak i sztukę związaną z morzem, przyrządy nawigacyjne, broń oraz przedmioty codziennego użytku, jakie wykorzystywane były na morzu. Wspaniałe miejsce zarówno dla dzieci jak i rodziców.

Portugalia | Muzeum Morskie to idealne miejsce dla małych odkrywców!
Portugalia | Muzeum Morskie to idealne miejsce dla małych odkrywców! (by decade_null )

Muzeum Elektryczności

Kolejne niezwykle fascynujące muzeum na naszej liście, które łączy w sobie elementy nauki i zabawy. W muzeum poznać można historię wynalezienia elektryczności, dowiedzieć się kim był Michael Faraday i czego dokonał, obejrzeć zabytkowe maszyny, a interaktywna wystawa pozwala najmłodszym wziąć udział w szeregu ciekawych doświadczeń. Warto wspomnieć, że muzeum mieści się w dawnym budynku elektrowni, który w sam sobie jest wspaniałym przykładem architektury z początku XX wieku.

Planetarium Gulbenkiana (Planetário Calouste Gulbenkian)

Planetarium znajduje się w pobliżu Muzeum Morskiego. Odbywające się tu pokazy (w języku angielskim, francuskim i portugalskim) w niezwykle ciekawy sposób objaśniają tajemnice kosmosu m.in. ruchy i ewolucję gwiazd, budowę Układu Słonecznego, czym jest Księżyc i jak rozpoznawać konstelacje gwiazd. Udział w pokazie w Planetarium to świetna zabawa dla dużych i małych, a także okazja by dowiedzieć się więcej na temat otaczającego nas świata.

Pawilon Wiedzy

Pawilon Wiedzy (podobnie jak Oceanarium i kolejka linowa) znajduje się na terenie Parku Narodów. Jest to interaktywne muzeum nauki i technologii, posiadające wiele interesujących wystaw z dziedziny fizyki, chemii, matematyki, biologii, środowiska oraz geologii, które uczą poprzez gry i zabawę. Lizboński Pawilon Wiedzy można porównać z Centrum Nauki Kopernik, które mieści się w Warszawie. Prócz ekspozycji dla starszych dzieci, w Pawilonie znajduję się również strefa zabaw dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Portugalia | Przejazd kolejką linową dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń i widoków
Portugalia | Przejazd kolejką linową dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń i widoków (by decade_null )

Telecabine Lisboa

Przejazd kolejką linową nad rzeką Tag to niezwykłe przeżycie dla całej rodziny. Podróż z przystanku początkowego do końcowego trwa 20 minut, a z przestronnej, przeszklonej kabiny można podziwiać wspaniałe widoki na rzekę i miasto oraz słynne lizbońskie budowle – MEO Arenę, Oceanarium i Most Vasco da Gama – najdłuższy most w Europie.

Zamek św. Jerzego

Ta wspaniała, średniowieczna twierdza to jeden z najważniejszych zabytków miasta, a ponieważ dzieci kochają zamki i historie o królach i rycerzach, jest to kolejny punkt na naszej liście, który koniecznie trzeba odwiedzić. Zarówno dorośli jak i dzieci będą zachwyceni mogąc poznać wszystkie zamkowe tajemnice.

Rodzinne plaże (Wybrzeże Estoril)

Dzieci uwielbiają plaże i wodę. Na wybrzeżu rozciągającym się pomiędzy Lizboną a Cascais znajduję się piękne, piaszczyste i co bardzo ważne strzeżone przez ratowników plaże, idealne na rodzinny całodniowy wypoczynek nad wodą. Plaże te są również dobrze skomunikowane z centrum miasta za pomocą transportu publicznego.

Portugalia | W bajkowej Sintrze na dzieci czeka Muzeum Zabawek
Portugalia | W bajkowej Sintrze na dzieci czeka Muzeum Zabawek (by peter_curb )

Baśniowa Sintra i Muzeum Zabawek

Leżąca około 25 km od Lizbony Sintra, zachwyci swą bajkową architekturą nie tylko dzieci ale również dorosłych. Do najważniejszych i najpiękniejszych budowli w mieście należą Pałac Pena wraz z ogrodami, Pałac Monserrate, Challet Biester, Quinta da Regaleira oraz Zamek Maurów.

Dzieciom szczególnie spodoba się Muzeum Zabawek, gdzie zgromadzona została kolekcja ponad 20 tysięcy eksponatów, wśród których znalazły się m.in. liczące 3 tysiące lat zabawki z Egiptu czy zabawki najmłodszych członków rodziny królewskiej.

Podglądanie delfinów w Setubal

Warto wybrać się do oddalonego o około 30 km miasta Setubal, słynącego z żyjących u wybrzeży miasta kolonii delfinów i flamingów. Popularną atrakcją turystyczną są rejsy do ujścia rzeki Sado do oceanu w trakcie których można obserwować żyjące tu delfiny.

Portugalia | W Setubal można podglądać żyjące u wybrzeża miasta delfiny
Portugalia | W Setubal można podglądać żyjące u wybrzeża miasta delfiny (by mwf2005 )