Dworzec Oriente (Gare do Oriente) w Lizbonie to jeden z największych budynków służących obsłudze podróżnych na świecie, a także niezwykle interesujący przykład nowoczesnej architektury użytkowej i popularna atrakcja turystyczna. To właśnie na ten dworzec przybywają wszyscy turyści, chcący odwiedzić słynny lizboński Park Narodów.

Portugalia | Dworzec Oriente w Lizbonie jest jednym z najwiekszych dworców na świecie
Portugalia | Dworzec Oriente w Lizbonie jest jednym z największych dworców na świecie (by mariancraig )

Historia Dworca Oriente

Dworzec Oriente został wybudowany z okazji wystawy Expo ’98, aby usprawnić obsługę pasażerów przybywających na wystawę. Budowa trwała 3 lata, a oficjalne otwarcie budynku odbyło się 19 maja 1998.

Autorem projektu dworca jest  Santiago Calatrava – hiszpański inżynier i architekt, który zaprojektował wiele budowli użyteczności publicznej na całym świecie, m.in. Dworzec Berlin-Spandau czy Most Alamillo w Sewilli.

Wygląd i konstrukcja

Budynek dworca został zbudowany z betonu, stali i szkła, które nadają mu ultranowoczesny wygląd. Najbardziej charakterystycznym elementem dworca jest jego szklany dach, którego stalowa konstrukcja, wsparta na kilkudziesięciu kolumnach, przypomina ustawione w rzędzie drzewa.

Multidworzec

Dworzec Oriente to główny węzeł komunikacyjny we wschodniej części Lizbony, łączący miasto z południem i północą kraju. W tym olbrzymim budynku znajduje się zarówno dworzec kolejowy, dworzec autobusowy – miejski, dalekobieżny i międzynarodowy oraz stacja metra (stacja Oriente).

Odjeżdżają stąd pociągi i autobusy do większości głównych miast w Portugalii, m.in. do Coimbry, Porto i Algarve.

Portugalia | Dworzec Oriente łączy w sobie funkcje dworca kolejowego, autobusowego i stacji metra
Portugalia | Dworzec Oriente łączy w sobie funkcje dworca kolejowego, autobusowego i stacji metra (by islandjoe )

Jak dotrzeć do Dworca Oriente?

Najprostszym sposobem na dotarcie do dworca jest przejazd czerwoną linią metra biegnącą pomiędzy São Sebastião a Aeroporto (Stacja Oriente) oraz autobusami linii: 400, 708, 728, 744, 782, 759, 794, 705, 725, 750.

Godziny otwarcia Dworca Oriente

Dworzec Oriente czynny jest całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Portugalia | Z dworca odjeżdżają pociągi i autobusy do wszystkich głównych miast Portugalii
Portugalia | Z dworca odjeżdżają pociągi i autobusy do wszystkich głównych miast Portugalii (by mig )