W najstarszej dzielnicy Lizbony mieści się niesamowite miejsce – Muzeum Fado. To właśnie tu, w Alfamie pod koniec XIX wieku narodziła się ta tradycyjna portugalska muzyka, nazywana dźwiękami smutku i tęsknoty.

Portugalia | Muzeum Fado w Lizbonie
Portugalia | Muzeum Fado w Lizbonie (by jenniferwoodardmaderazo )

Fado (nazywane też portugalskim bluesem) to tradycyjna pieść ludowa przy akompaniamencie dwóch gitar. Jest to jeden z symboli Portugalii. Za królową tego gatunku muzyki uważana jest Amália da Piedade Rodrigues. W 2011 roku fado zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Muzeum Fado (Museu do Fado) znajduje się przy ulicy Largo do Chafariz de Dentro w dzielnicy Alfama. Poznamy tu historię tego gatunku muzyki, zobaczymy gitary – nieodłączne instrumenty fado, czy posłuchamy nagrań najwybitniejszych śpiewaków fado, takich jak wspomniana wcześniej Amália Rodrigues, Maria Severa, Paulo Bragança czy Carminho.

W muzeum mieści się restauracja, kawiarnia oraz sklep z pamiątkami. Co jakiś czas organizowane są też koncerty, podczas których można na żywo posłuchać smutnych pieśni fado.

Muzeum Fado można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00. Bilet wstępu wynosi 5 euro.

W pobliżu muzeum znajduje się wiele klimatycznych restauracji, w których zjemy wyśmienite dania tradycyjnej kuchni portugalskiej oraz posłuchamy fado.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie muzeum: museudofado.pt

Portugalia | Fado nazywane jest portugalskim bluesem
Portugalia | Fado nazywane jest portugalskim bluesem (by pedrosimoes7 )