Muzeum Morskie (port: Museu de Marinha), nazywane też Muzeum Żeglugi albo Muzeum Marynistycznym jest jednym z ważniejszych w Lizbonie. Zaciekawi wszystkich – dzieci będą oglądały modele statków, dorośli postarają się odczytać mapy.

Portugalia | W muzeum znajduje się wiele map
Portugalia | W muzeum znajduje się wiele map (by shadowgate )

Historia Muzeum Morskiego

Muzeum Morskie w Lizbonie powstało dzięki królowi Ludwikowi I (1838-1889), który w 1863 roku stworzył bogatą kolekcję związaną z historią działalności Portugalii na morzach i oceanach. Kolekcja szybko zaczęła się rozrastać o nowe eksponaty. 100 lat później, w 1963 roku Muzeum Morskie zostało otwarte w miejscu, w którym do dnia dzisiejszego możemy odwiedzać, czyli zachodnim skrzydle Klasztoru Hieronimitów w turystycznej dzielnicy Belem. W związku z tym, że kolekcja muzealna tak się rozrosła, została podjęta decyzja o dobudowie dodatkowego aneksu.

Eksponaty Muzeum Morskiego

Muzeum Morskie to jedno z największych tego typu muzeów na świecie. Imponuje bogatą kolekcją eksponatów (ponad 20 tys.!), miejscem i niesamowitym klimatem. Zobaczymy w nim reprodukcje map, statki używane w Portugalii od XV wieku, sztukę związaną z morzem, modele statków, przyrządy nawigacyjne, broń czy przedmioty codziennego użytku, takie jak naczynia czy ubrania. Jednym słowem wszystko, co związane jest z historią morza, żeglugą i wielkimi odkryciami, którymi przecież Portugalia zasłynęła.

Muzeum Morskie to niezwykłe miejsce, które pozwoli nam chociaż na chwilę przenieść się w czasie i poczuć się jak prawdziwy wilk morski.

Portugalia | W Muzeum Morskim znajduje się ponad 20 tys. eksponatów
Portugalia | W Muzeum Morskim znajduje się ponad 20 tys. eksponatów (by shadowgate )

Lokalizacja, godziny wstępu i ceny biletów

Muzeum Morskie znajduje się na ulicy Praça do Império, w Klasztorze Hieronimitów. Wstęp jest płatny. Dorośli płacą 6 euro; osoby po 65 roku życia, studenci i młodzież – 3 euro. Dzieci poniżej 12 roku życia muzeum zwiedzają bezpłatnie. W pierwszą niedzielę każdego miesiąca wstęp jest bezpłatny.

W sezonie letnim, od 1 maja do 30 września muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00. W pozostałe miesiące – 10.00-17.00.

Portugalia | Widok na Muzeum Morskie
Portugalia | Widok na Muzeum Morskie (by shadowgate )