Oceanarium w Lizbonie jest największym obiektem tego typu w Europie. Żyje tu blisko 25 tysięcy morskich stworzeń z całego świata. Zobaczymy tu również eksponaty, które obejmują wiele dziedzin nauki, zachęcające do odkrycia tajemnic oceanu. Jest to idealne miejsce do podnoszenia świadomości ochrony przyrody.

Portugalia | Oceanarium posiada niezwykle dużą kolekcję zwierząt morskich
Portugalia | Oceanarium posiada imponującą kolekcję zwierząt morskich (by tonymoorey )

Oceanarium w Lizbonie zostało otwarte w 1998 roku z okazji odbywających się międzynarodowych targów Expo. Temat projektu brzmiał: "Oceany, dziedzictwo dla przyszłości". Budynek zaprojektował amerykański architekt, Peter Chermayeff.

Obiekt powstał przede wszystkim do celów naukowych oraz edukacyjnych. Przeznaczeniem tego miejsca jest propagowanie wiedzy na temat oceanów, uwrażliwianie społeczeństwa na tę problematykę oraz próba zmiany negatywnych spostrzeżeń i zachowań.

Oceanarium posiada imponującą kolekcję zwierząt morskich: ptaków, ssaków, ryb oraz innych organizmów zamieszkujących głębiny Oceanu Atlantyckiego, Indyjskiego, Spokojnego oraz Antarktydy.

Portugalia | W oceanarium żyje około 25 tysięcy zwierząt
Portugalia | W oceanarium żyje około 25 tysięcy zwierząt (by victoriapeckham )

Główny zbiornik oceanarium ma około 1000 m2, a otaczają go cztery mniejsze akwaria. Ujrzymy tu około 100 gatunków zwierząt z całego świata, m. in.: rekiny, tuńczyki, płaszczki czy barakudy. Przy odrobinie szczęścia być może uda nam się podejrzeć, jak wylęgają się rekiny.

Oglądając podwodny świat będziemy mieli wrażenie, że spacerujemy po dnie morskim – wszystko to dzięki specjalnej konstrukcji szyb.

Każdego roku oceanarium odwiedza blisko milion osób, dzięki czemu jest to jedna z najbardziej popularnych atrakcji w Portugalii.

W okresie letnim oceanarium czynne jest od godziny 10:00 do 20:00, natomiast w okresie zimowym od 10:00 do 19:00.

Portugalia | W oceanarium mieszkają nie tylko ryby, ale i niektóre gatunki ptaków
Portugalia | W oceanarium mieszkają nie tylko ryby, ale i niektóre gatunki ptaków (by tonymoorey )