Po zamknięciu Światowej Wystawy Expo w 1998 roku, nowo powstały teren wraz z jego zabudowaniami przekształcony został w nowoczesną strefę handlową i rozrywkową Lizbony. Obecnie leżący nad rzeką Tag i pełen atrakcji Park Narodów to jedno z najpopularniejszych i najnowocześniejszych miejsc w Lizbonie oferujące wiele ciekawych atrakcji i form spędzania wolnego czasu.

Portugalia | Park Narodów powstał na terenach po wystawie Expo '98
Portugalia | Park Narodów powstał na terenach po wystawie Expo '98 (by dynamosquito )

Historia Expo ’98 i powstania Parku Narodów

Światowe wystawy Expo odbywają się cyklicznie w różnych miastach na całym świecie, a ich ideą jest promocja osiągnięć w dziedzinie kultury, nauki, techniki oraz dziedzictwa narodowego państw całego świata. W 1998 roku wystawa ta miała po raz pierwszy miejsce w Portugalii, w Lizbonie i swą tematyką nawiązywała do 500. rocznicy podróży Vasco da Gama do Indii.

Z tej okazji teren wzdłuż brzegu rzeki Tag został zmodernizowany i zagospodarowany na nowo. Powstały nowe obiekty takie jak most Vasco da Gama, nowy Dworzec Oriente, nowa linia metra, kolejka linowa, jedne z największych atrakcji miasta Oceanarium i Wieża Vesco da Gama oraz pawilony wystawiennicze.

Atrakcje Parku Narodów

Oceanarium

W największym w Europie Oceanarium zobaczyć można ponad 25 tysięcy morskich zwierząt – ptaków, ryb, ssaków i gadów. Główne akwarium ma rozmiary 4 basenów olimpijskich, a całość sprawia wrażenie jakbyśmy znajdowali się na dnie oceanu i obserwowali ryby nurkując.

Kolejka linowa

Podróż kolejką linową biegnącą nad parkiem to świetny sposób na rozejrzenie się po okoci. Z przeszklonych, wygodnych gondoli doskonale widać cały teren parku, rzekę oraz most Vasco da Gamy. Podróż zajmuje około 20 minut, a bilet za przejazd w jedną stronę kosztuje około €4, w dwie – około €6.

Centrum Handlowe Vasco da Gama

Nowoczesne, olbrzymie centrum handlowe pełne sklepów i restauracji. Na ostatnim Pietrze mieści się również kino.
Kasyno

Wewnątrz nowoczesnego budynku znajdują się 4 bary, 3 restauracje, prawie 1100 maszyn do gier oraz 28 stołów do gry w amerykańską ruletkę, blackjack’a, baccarata i pokera.

Pawilon Wiedzy

To nowoczesne, interaktywne muzeum nauki i technologii posiadające wiele ciekawych ekspozycji. Miejsce szczególnie interesujące dla dzieci.

Portugalia | Przejazd kolejką linową to doskonała okazja by zobaczyć miasto z innej perspektywy
Portugalia | Przejazd kolejką linową to doskonała okazja by zobaczyć miasto z innej perspektywy (by harshilshah )

Co warto zobaczyć w Parku Narodów?

  • Wieża Vasco da Gama. Najwyższy budynek w mieście, obecnie mieści się tu ekskluzywny hotel.
  • Most Vasco da Gama. Najdłuższy most w Europie i jeden z najdłuższych na świecie.
  • Pawilon Atlantycki (MEO Arena). Obecnie budynek nosi nazwę MEO Arena i jest największą zamkniętą halą koncertową i sportową w Lizbonie i całej Portugalii, która może pomieścić do 20 tysięcy osób.
  • Pawilon Portugalii. Budowla ta to wspaniały przykład współczesnej architektury o zachwycającej i fantastycznej konstrukcji zdającej się łamać prawa fizyki. Autorem projektu jest znany portugalski architekt – Alvaro Siza. Obecnie obiekt pełni funkcje wystawiennicze.
  • Bliźniacze wieże São Gabriel i São Rafael. Te dwa wieżowce stylizowane na żaglowce Vasco da Gamy, którymi żeglarz i jego załoga wyruszyli w podróż do Indii. Mieszczą się tu biura i
  • Dworzec Oriente. Największy dworzec w Lizbonie i punkt obowiązkowy na liście miejsc do zwiedzenia w Lizbonie. Dworzec zachwyca ogromem swych rozmiarów oraz niezwykłą architekturą. Jest to również obiekt nietypowy pod innym względem a mianowicie można określić go jako multidworzec, gdyż odchodzą z niego zarówno autobusy, kolej jak i metro.
  • Marina Parque das Nações. Nowoczesna marina, w której cumować może 600 łodzi, posiadająca nowoczesną infrastrukturę i molo.

Portugalia | Największą atrakcją Parku Narodów jest Oceanarium
Portugalia | Największą atrakcją Parku Narodów jest Oceanarium (by dynamosquito )