Torre de Belém to militarna budowla, która stała się jednym z symboli Portugalii. Baszta  położona jest w Belem, jednej z największych dzielnic Lizbony. W 1983 roku wieża została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Portugalia | Torre de Belem jest symbolem Wielkich Odkryć
Portugalia | Torre de Belem jest symbolem Portugalii (by valdiney )

Torre de Belem została wybudowana w 1520 roku według projektu Fernando de Arruda. Obiekt jest doskonałym przykładem manuelińskiego stylu architektonicznego. Jego charakterystyczną cechą jest łączenie gotyku z motywami morskimi i elementami orientalnymi.

Wieża Torre de Belem pełniła funkcję strażnicy portu i stała się rozpoznawalnym punktem dla wracających z podróży żeglarzy. W 1755 roku miało miejsce trzęsienie ziemi, w wyniku którego budowla została przeniesiona ze środka rzeki Tag w obecne miejsce.

Konstrukcja składa się z bastionu i pięcioczęściowej wieży. 

Bastion ma kształt sześciokąta. Był to pierwszy tego typu budynek, który posiadał dwupoziomowy skład broni. W rogach umieszczone są małe wieże z kopułami w stylu mauretańskim. Na podłodze zobaczymy podobizny zwierząt, np. nosorożca. Honorowe miejsce zajmuje rzeźba Madonny z Dzieciątkiem trzymającej kiść winogron.

Dzielnica Belem to historyczna perełka Lizbony. Zobaczymy tu wiele ciekawych i godnych uwagi zabytków. To właśnie z tego miejsca wielu wspaniałych żeglarzy wyruszało w swe dalekie podróże. Wypływali stąd m.im.: Vasco da Gama, Krzysztof Kolumb, Ferdinand Magellan czy Bartholomeu Dias.

W pobliżu Torre de Belem znajduje się klasztor Hieronimitów, muzeum archeologiczne czy Fort Bom Sucesso.

Portugalia | W 1983 roku wieża została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Portugalia | W 1983 roku wieża została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO (by carlosluna )