Jedną z atrakcji Lizbony jest podróż po mieście… tramwajem numer 28. Dzięki niemu zobaczymy najciekawsze zakątki stolicy Portugalii!

Portugalia | Tramwaj numer 28
Portugalia | Tramwaj numer 28 (by DavideGorla )

Historia tramwajów

Pierwsze tramwaje (wówczas konne) wyjechały na ulice Lizbony 17 listopada 1873. Wraz z rozbudową sieci, zmodernizowano również pojazdy. Pierwsze elektryczne tramwaje zaczęły jeździć na trasie z Cais do Sodrè do Algès 31 sierpnia 1901.

W 1928 roku wyruszył pierwszy tramwaj linii 28 na Calçada da Săo Francisco, gdzie znajduje się najbardziej stromy podjazd tramwajowy na świecie (145‰).

Tramwaj 28

Podróż tramwajem linii 28 nie tylko pozwoli nam się przemieścić z punktu A do punktu B, ale również poznać odrobinę historii miasta i zobaczyć najpiękniejsze miejsca. Podróżując wąskimi i krętymi uliczkami wystarczy wyciągnąć rękę by dotknąć ścian kamienic. Przystanki tramwajowe linii 28 znajdują się w pobliżu najpopularniejszych miejsc, np. Tarasu widokowego Santa Catarina, Bazyliki Estrela, Klasztoru São Vicente de Fora czy tarasu widokowego Miradouro de Graça.

Tramwaje linii 28 są koloru żółtego, a wykonane są z drewna. W wagonie jest 28 miejsc siedzących i 38 stojących.

Pierwszy tramwaj odjeżdża o godzinie 5:40, a ostatni o 21:15. Jeśli tramwaj ucieknie nam, to nic straconego. Następny przyjedzie już za około 15 minut. Cała trasa trwa około 50 minut.

Portugalia | Podróżując wąskimi i krętymi uliczkami wystarczy wyciągnąć rękę by dotknąć ścianę kamienicy
Portugalia | Podróżując wąskimi i krętymi uliczkami wystarczy wyciągnąć rękę by dotknąć ścianę kamienicy (by trams-lisbonne )

Bilet na tramwaj 28

Bilet na żółty tramwaj kupimy u motorniczego za 2,85 euro. Możemy skorzystać też z kart Viva Viagem lub 7 Colinas i za bilet zapłacimy 1,40 euro. Pamiętajmy, że do tramwaju wchodzimy pierwszym wejściem, a wychodzimy tylnym. Uważajmy na kieszonkowców.

Portugalia | Pierwsze tramwaje wyjechały na ulice Lizbony 17 listopada 1873
Portugalia | Pierwsze tramwaje wyjechały na ulice Lizbony 17 listopada 1873 roku (by ullisandersson )