Jednym z miejsc wartych uwagi jest Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge). Znajduje się on na wzgórzu nad Tagiem, w najstarszej części Lizbony. Wzmocniona twierdza pochodząca z okresu średniowiecza jest jedną z najważniejszych atrakcji miasta.

Portugalia | Widok na Zamek św. Jerzego
Portugalia | Widok na Zamek św. Jerzego (by brostad )

Historia zamku

Zamek św. Jerzego został wybudowany w XII wieku przez Maurów jako twierdza w miejscu poprzedniej budowli, natomiast pierwsze fortyfikacje powstały już w II w. p.n.e. W późniejszych latach został rozbudowany do dzisiejszych rozmiarów i stał się siedzibą dworu. W 1300 roku, za panowania króla Dionizego I został całkowicie wyremontowany, a pod koniec XIV wieku został poświęcony i oddany pod opiekę św. Jerzemu.

Na początku XVI w., kiedy król Manuel I postanowił wybudować pałac, Zamek przestał być już tak ważny i popularny. W 1531 roku podczas trzęsienia ziemi został znacznie uszkodzony. 38 lat później, dzięki Sebastianowi I został odnowiony.

Podczas panowania hiszpańskiego w zamku znajdowały się koszary i więzienie.

W 1755 roku miało miejsce kolejne trzęsienie ziemi. Zamek z znaczniej części został zniszczony. Odnowiono go dopiero w XX wieku.

Jak wygląda zamek św. Jerzego?

Zamek wybudowany został na planie kwadratu, pierwotnie otoczony był murem i tworzył cytadelę. Kompleks zamkowy składa się z: zamku, budynków pomocniczych, ogrodów oraz dużego tarasu, z którego rozpościera się wspaniały widok na Lizbonę.

Portugalia | Panorama Lizbony widziana z Zamku św. Jerzego
Portugalia | Panorama Lizbony widziana z Zamku św. Jerzego (by zongo )

Wchodząc do komleksu warto zwrócić uwagę na wspaniałą bramę z XIX w. z herbem Portugalii. Na głównym placu zobaczymy imponujące armaty oraz pomnik Alfonsa Henriques – portugalskiego monarchy.

Zamek chroniony jest przez barbakan, a także częściowo przez fosę, w której obecnie nie ma wody. Spacerując po nim zobaczymy przepiękną panoramę miasta: wspaniałe zabytki, mieniące się w słońcu dachówki i wąskie uliczki.

Zamek św. Jerzego widać niemal z każdego miejsca w Lizbonie. Jest to tzw. punkt orientacyjny, mając go w zasięgu nigdy się nie zgubimy!