Lizbona to miasto o bogatej historii, której echa pobrzmiewają jeszcze dziś pośród murów wspaniałych zabytków architektury i artefaktów zgromadzonych w licznych muzeach. Jeżeli mamy zamiar zapoznać się bliżej z większością z nich, warto zarezerwować sobie więcej niż jeden dzień na zwiedzanie portugalskiej stolicy.

Portugalia - Lizbona | Na zwiedzanie stolicy warto zarezerwować sobie więcej niż jeden dzień
Portugalia - Lizbona | Na zwiedzanie stolicy warto zarezerwować sobie więcej niż jeden dzień (by rstml)

Wiadomo także, iż aby w pełni poczuć ducha miasta nie wystarczy przebiegnąć się po muzeach. Absolutnym obowiązkiem każdego turysty powinno być spędzenie przynajmniej jednego wieczoru w centrum Lizbony, zapomniawszy o pośpiechu dnia codziennego.

Warto znaleźć chwilę na wypicie mocnej kawy lub lampki wina w pobliskiej kawiarni i oddać się głębokiej kontemplacji nad atmosferą miasta. Wszelkie wnioski przedyskutować można z przyjaźnie nastawionymi i rozmownymi tubylcami. Lizbona ma bowiem nie tylko zachwycającą przeszłość, ale także współczesność.

Życie tutejszych mieszkańców koncentruje się za dnia w uroczych kawiarenkach ulokowanych przy głównych placach miasta lub na szalonych zakupach w centrach handlowych. Prawdziwe jednak oblicze Lizbony dane jest nam poznać dopiero późnym wieczorem, kiedy to miasta rozbłyska tysiącami świateł, gdy w barach winnych zaczyna się gwar a z otwartych okien restauracji zaczynają wypływać powolne, pełne melancholii dźwięki fado.

Do najważniejszych dzielnic Lizbony, w których koncentruje się życie i najciekawsze zabytki miasta, należą: Baixa - Dolne Miasto a zarazem centrum, Bairro Alto - Dolne Miasto, Belém – u ujścia Tagu, Alfama – najstarsza z dzielnic, leżąca u wybrzeża rzeki.

Warto wiedzieć, iż podczas wielkiego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Portugalię w 1755 r., właśnie Alfama i Belém pozostały nietknięte, co nadaje im szczególną wartość historyczną. Ponadto, dla miłośników szalonych zakupów atrakcyjna może okazać się dzielnica handlowa - Chiado.

Zanim rozpoczniemy zwiedzanie musimy wiedzieć, iż miasto, do którego przybyliśmy, powstało dzięki niezwykłemu spotkaniu pewnej legendarnej pary: Odyseusza i Kalipso. Owa nimfa z żalu po odejściu ukochanego przemieniła się w węża, z którego splotów powstało siedem lizbońskich wzgórz.

Portugalia - Lizbona | Baixa - Praca Dom Pedro IV
Portugalia - Lizbona | Baixa - Praca Dom Pedro IV (by t_p_s)

Co warto zobaczyć?

Castelo de Săo Jorge, czyli zamek św. Jerzego, góruje nad całym miastem i nie sposób go ominąć. Najpiękniejszy widok na stolicę rozciąga się właśnie z jego murów. Turystów nie przepadających za wspinaczką, dowiezie nań tramwaj nr 28. Budowla ta pochodzi z XII w., z czasów okupacji mauretańskiej.

Poza okazałymi murami, zachwyci nas zorganizowana wewnątrz zamku, kontrastującą z dawną zabudową - wystawa multimedialna przedstawiająca dzieje miasta. Po seansie odpocząć możemy ruinach, wciąż pięknych królewskich krużganków i ogrodów.

Baixa

Życie Lizbony skupia się wokół Praça do Comércio, nad którym góruje pomnik króla Józefa I na koniu. Po zachodniej stronie placu napotkamy biuro informacji turystycznej - Welcome Centre.

Do najpiękniejszych miejsc i zabytków tej dzielnicy miasta należą:

 • Łuk triumfalny Arco Rua Augusta z XIX w.
 • Kościół Nossa Senhora da Conceiçăo Velha o przepięknie zdobionych drzwiach wejściowych
 • Fontanna Chafariz d'el Rei pochodząca z XVII w.
 • Plac Praca do Municipio z XVIII- wiecznym pręgierzem
 • Ratusz, czyli Câmara Municipal
 • Plac Praca Dom Pedro IV z XIX-wiecznym Teatrem Królowej Marii II

Warto też przespacerować się, wyłączonym z ruchu drogowego deptakiem - Rua Augusta. W tym niezwykłym mieście nie powinno zdziwić nas, iż nawet dworzec wprowadzać może w zachwyt, a mowa tu o Estaco do Rossio z przepięknymi budynkami o fasadzie z okresu neomanuelińskiego.

Portugalia - Lizbona | Bairro Alto - klasztor Convento do Carmo
Portugalia - Lizbona | Bairro Alto - klasztor Convento do Carmo (by Bert K)

Bairro Alto

Bairro Alto jest częścią miasta pełną eleganckich sklepów i restauracji, mieszczącą wyżej wspomnianą dzielnicę handlową – Chiado. Pomimo, iż okolica zdaje się hołdować nowoczesności i tu nie brak ducha dawnych czasów. Przypominają nam o nich m.in. muzea: Museu Arqueológico do Carmo (Muzeum Archeologiczne) i Museu Nacional de Arte Antiga (Muzeum Sztuki Dawnej).

Potęgę żywiołu, czyli niszczącą siłę trzęsienia ziemi, uświadamiają nam ruiny monumentalnego klasztoru Convento do Carmo. Tę cześć miasta zdobią ponadto: XVIII-wieczny kościół Igreja de Săo Roque z iluzjonistycznymi malowidłami i z przyległym doń Museu de Arte Sacra (Muzeum Sztuki Sakralnej) oraz XVIII-wieczna Basílica da Estrela z monumentalną kopułą.

Wieczorem warto odpocząć przy wspaniałych spektaklach tutejszej opery - Teatro Nacional de Săo Carlos.

Portugalia - Lizbona | Belem - Mosteiro dos Jerónimos
Portugalia - Lizbona | Belem - Mosteiro dos Jerónimos (by Zingaro. I am a gipsy too)

Belem

Nazwa tej dzielnicy oznacza „Betlejem”, co ma związek z dawnym zaangażowaniem Portugalii w wyprawy krzyżowe. Belem malowniczo położone jest u wybrzeża rzeki Tag, gdzie odrestaurowany port Alcântara, skupia liczne kawiarnie i restauracje.

Do najciekawszych miejsc w tej dzielnicy należy przede wszystkim Mosteiro dos Jerónimos - Klasztor Hieronimów, który wzniesiony został na cześć Vasco da Gamy i widnieje na liście UNESCO. Jest to niewątpliwie jedno z najwspanialszych arcydzieł stylu manuelińskiego. W jednym ze skrzydeł klasztoru mieści się muzeum archeologiczne (Museu Nacional de Arqueologia), gdzie obejrzeć możemy zbiory zabytków epoki brązu i żelaza.

Równie ciekawe jest Museu da Marinha (Muzeum Morskie), którego ekspozycje zapoznają nas ze szczegółami, okrytych wielką sławą morskich wypraw, największych portugalskich podróżników. Oko w oko stanąć możemy z owymi wielkimi osobistościami, przy poświęconym im Pomniku Odkrywców.

Inne muzea zapoznają nas z zabytkami sztuki ludowej - Museu de Arte popular i z imponującą kolekcją powozów - Museu Nacional dos Coches.

Zapatrzeć się w gwiazdy możemy nie tylko wieczorem, ale także podczas wizyty w tutejszym Planetário Calouste Gulbenkian.

Warto odwiedzić także XVI-wieczną fortecę (Torre de Belém), położoną nad Tagiem, z której wzięły początek największe światowe wyprawy morskie. W Belem mieści się także rezydencja prezydenta - Palácio Nacional de Belém.

Portugalia - Lizbona | Alfama - ozdobne płytki azulejos z kościoła Miradouro da Santa Luzia
Portugalia - Lizbona | Alfama - ozdobne płytki azulejos z kościoła Miradouro da Santa Luzia (by cebete)

Alfama

Alfama to najstarsza dzielnica Lizbony, niegdyś mauretańska część miasta. W tej okolicy urodził się św. Antoni Padewski, którego święto przypada na 12-13 czerwca i szczególnie hucznie obchodzone jest właśnie w Alfamie.

Na wschód od owej dzielnicy mieści się katedra - Santo Antonio da Se, której fasada przypomina mury twierdzy i w której mieszczą się relikwie patrona Lizbony - św. Wincentego. W ruinach krużganków owej katedry prowadzone są wykopaliska, gdzie odnajdywane są pozostałości mauretańskiej i rzymskiej zabudowy oraz zabytki z epoki żelaza.

Niezwykle piękny jest także kościół Miradouro da Santa Luzia o fasadzie zdobionej ozdobnymi płytkami, zwanymi „azulejos”. Aby dogłębniej zbadać tajniki sztuki dekoracyjnej, warto udać się do Museu Escola da Artes Decorativas.

Poza wymienionymi dzielnicami, jest jeszcze wiele innych, wartych zwiedzenia zabytków i miejsc Lizbony, jak np:

 • Kościół Igreja de Săo Vicente de Fora z XVI w., którego malownicze krużganki zdobione są za pomocą azulejos, przedstawiających sceny z bajek La Fontaina
 • Barokowy kościół Igreja de Santa Engrácia (wznoszony od 1682-1966)
 • Museu Militar, gdzie zapoznamy się z historią portugalskiej wojskowości
 • Museu da Aqua (Muzeum Wody), ukazujące historię lizbońskiego systemu zaopatrzenia w wodę, nie pomijając fenomenu rzymskich akweduktów
 • Museu Nacional do Azulejo - muzeum słynnego w całej Portugalii motywu zdobniczego – ceramicznych płytek.