Madera jest doskonałym miejscem nie tylko na wypoczynek, ale i oddanie się pasji zwiedzania. Większość najwspanialszych zabytków znajduje się niedaleko siebie. Możemy więc połączyć przyjemne z pożytecznym i wybrać się na pieszą lub rowerową wędrówkę po niesamowitych atrakcjach Madery.

Portugalia | Funchal – panorama miasta
Portugalia | Funchal – panorama miasta (by ben_salter )

Funchal

Większość najwspanialszych zabytków wyspy znajduje się w miejscowości Funchal.

Swoją wędrówkę po mieście warto zacząć od najstarszej budowli na wyspie – kościoła Santa Catarina. Znajduje się on w cudownym zielonym parku o tej samej nazwie. Ciekawostką jest, że kościół pierwotnie wybudowany był z drewna, dopiero później obudowano go kamieniem. Innymi kościołami szczególnie wartymi uwagi są: katedra Se i klasztor Św. Klary.

Niezwykle przyjemny może okazać się zwykły spacer po starej części miasta. Podziwiać będziemy mogli urokliwe uliczki, tradycyjne restauracje i historyczne kamienice. Wiele osób twierdzi, że serwowane są tu najsmaczniejsze potrawy na całej wyspie.

Będąc w Funchal nie sposób nie przejść się po głównym nadmorskim deptaku – Avenida do Mar.

W stolicy wyspy znajdują się też liczne muzea, np. Muzeum CR7 (poświęcone Cristiano Ronaldo), Muzeum Fotograficzne, Muzeum Historii Naturalnej.

Na zakupy warto wybrać się do Mercado dos Lavradores.

Portugalia | Ogród tropikalny, Monte
Portugalia | Ogród tropikalny, Monte (by kallu )

Monte

Kilka kilometrów na wschód od Funchal znajduje się wzgórze Monte (560 m n.p.m). Dostaniemy się tu z centrum stolicy oraz targu rybnego kolejką gondolową. Po drodze otaczać nas będą zachwycające widoki. Na szczycie podziwiać można klasztor Nossa Seniora de Monte, pomnik Karola I Habsburga oraz oczywiście zapierającą dech w piersiach panoramę okolicy.

Camara de Lobos

Zaledwie 10 km od stolicy wyspy mieści się pierwsza wioska rybacka – Camara de Lobos (drugie pod względem wielkości miasto Madery). Bez problemu dojedziemy tu rowerem. Zobaczymy tutaj jak miejscowi rybacy łowią ryby, a następnie oprawiają je i suszą.

Ciekawostką jest, że w latach 50. przyjeżdżał tu Winston Churchill. Podczas swoich wizyt całymi dniami malował obrazy.

W Camara de Lobos to niezwykle urokliwe miasto. Warto poświęcić chociaż jeden dzień na zwiedzenie go.

Portugalia | Camara de Lobos – najstarsza wioska rybacka na Maderze
Portugalia | Camara de Lobos – najstarsza wioska rybacka na Maderze (by Jason Ballard )

Porto Moniz

W północno-zachodniej części wyspy znajduje się miasteczko Porto Moniz. Mieszczą się tu naturalne baseny w skałach wulkanicznych. Oprócz zażywania kąpieli wodnych i słonecznych, warto wybrać się do niezwykle interesującego Muzeum Morskiego.

Canical

30 km od Funchal mieści się kolejny wart zobaczenia port rybacki – Canical. Oprócz połowu warto zajść do Muzeum Wielorybów.

Portugalia | Naturalne baseny w Porto Moniz
Portugalia | Naturalne baseny w Porto Moniz (by jsome1 )