Symbolem Madery jest pomarańczowy kwiat – strelicja królewska, zwany też rajskim ptakiem, a sama wyspa nazywana jest „rajskim ogrodem pływającym po wodach oceanu”. Na wyspie znajdują się trzy ogrody oraz park naturalny, które warto odwiedzić późną wiosną, kiedy cała przyroda wyspy jest w rozkwicie.

Portugalia | Ogród Botaniczny, Madera
Portugalia | Ogród Botaniczny, Madera (by lukegordon )

Ogród Botaniczny – Jardim Botanico

Ogród botaniczny zlokalizowany jest w Funchal. Jego centralna część utrzymana jest w stylu francuskim, z charakterystycznymi kwietnymi dywanami, tworzącymi rozmaite wzory. Można tu podziwiać takie gatunki roślin jak orchidee, kamelie, opuncje figowe i strelicje królewskie. Na terenie ogrodu znajduje się również Jardim dos Loiros – ogród ptaków tropikalnych z licznymi gatunkami papug.

Ogród Tropikalny – Monte Palace Tropical Garden

To założone w XVIII wieku pałacowe ogrody, otoczone wysokim murem. Rosną tu egzotyczne rośliny z całego świata. Na terenie ogrodu znajdują się dwa muzea posiadające w swych zbiorach przykłady afrykańskiej rzeźby oraz wystawę minerałów. Charakterystyczne dla tego ogrodu są motywy w stylu orientalnym – wśród zieleni dostrzec można budowle w stylu japońskim, kamienne i brązowe posągi, latarnie, fontanny oraz pomalowane na czerwono mostki. Istotnym elementem ogrodu jest woda, tworząca strumyczki oraz mniejsze lub większe wodospady.

Portugalia | Monte Palace Tropical Garden
Portugalia | Monte Palace Tropical Garden (by kallu )

Quinta do Palheiro Ferreiro

Ogród funkcjonuje także pod nazwą Blandy’s Garden, od nazwiska rodziny do której należy od 1885 roku. Ogród może się poszczycić wieloma wspaniałymi roślinami egzotycznymi. Jego oryginalną część stanowi Ogród Dam, gdzie rosnącym krzewom nadano przeróżne, fantazyjne kształty m.in. ptaków. Na terenie ogrodu znajduje się również punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta Funchal.

Park Naturalny Madery

Park swoimi zasięgiem obejmuje lasy wawrzynowe – laurissilva. W 1999 r. wpisano je na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Portugalia | Strelicja królewska – symbol Madery
Portugalia | Strelicja królewska – symbol Madery (by fabiane13 )