Newsy z Portugalii

Portugalia słynie z wyśmienitej kuchni. Potraw, których warto spróbować jest naprawdę wiele i będąc w restauracji często trudno się zdecydować. Które z nich szczególnie warto skosztować?

Portugalia | Caldeirada – gulasz rybny
Portugalia | Caldeirada – gulasz rybny (by juantiagues )

Caldeirada

Jedną z potraw, którą koniecznie powinniśmy spróbować w Portugalii jest Caldeirada, czyli gulasz rybny. Danie to składa się z kilku rodzajów tłustych i chudych ryb (np. makreli, tuńczyka, dorsza, flądry) oraz ziemniaków. W niektórych przepisach jest też: papryka, pomidory i cebula. Czasem dodaje się też owoce morza, np. krewetki, kalmary albo małże. Wyrazistego smaku dodają przyprawy oraz alkohol, taki jak: wino porto, brandy czy whisky.

Udając się na wyprawę w jakieś nowe miejsce, oprócz miłych wspomnień i mnóstwa zdjęć, chętnie przywozimy z niej ciekawe pamiątki i przedmioty typowe dla danego regionu czy kraju. Oto kilka pomysłów na oryginalne pamiątki z wiecznie kwitnącej wyspy – Madery.

Portugalia | Kolorowe i pachnące stoisko pełne owoców i pamiątek
Portugalia | Kolorowe i pachnące stoisko pełne owoców i pamiątek (by wm_archiv )

Dla miłośników kwiatów i owoców

Na targu miejskim Mercado dos Lavradores w Funchal można zakupić egzotyczne owoce, w tym krzyżówki różnych owoców np. marakui i ananasa, a także wiele pięknych kwiatów – nasiona, sadzonki i cebulki, które po powrocie można zasadzić w naszych domach czy ogrodach.

Sztuka kulinarna Portugalii jest w dużym stopniu oparta na zupach. Stanowią one ważny i lubiany element portugalskiej kuchni. Spośród wielu pysznych, wymyślnych, czasem „kolorowych” zup, jak np. zupa zielona caldo verde, na szczególną uwagę zasługuje tzw. zupa z kamienia. To ciekawa pozycja w portugalskich menu. Tym ciekawsza, że wiąże się z nią pewna legenda…

Portugalia | Powodzenie zupy z kamienia związane jest z pewną legendą…
Portugalia | Powodzenie zupy z kamienia związane jest z pewną legendą… (by ephemeris )

W samym sercu regionu Ribatejo, w miasteczku Almeirim, znajduje się restauracja „O Toucinho”, której tradycyjnym daniem serwowanym od lat jest właśnie zupa z kamienia – Sopa de Pedra. Dlaczego? Rodzinę późniejszych uznanych restauratorów odwiedził bowiem niegdyś pewien mnich...

Głodny i zmęczony człowiek zapukawszy do drzwi pewnego portugalskiego domostwa, wskazał mieszkańcom trzymany w ręku kamień i zapytał nieśmiało, czy mógłby ugotować z owego kamienia zupę... Zaintrygowani gospodarze zgodzili się. Zaprosili wędrowca do kuchni i z ciekawością obserwowali osobliwe gotowanie. Mnich umył swój kamień, następnie wrzucił go do garnka z wodą, a żeby nieco ulepszyć smak zupy poprosił panią domu o odrobinę oliwy. Następnie o trochę mięsa, ziemniaków, grochu, a także o szczyptę kolendry i innych przypraw.

Zapytaliśmy naszych czytelników o portugalskie plaże, które mogliby polecić z czystym sumieniem i poniżej zaprezentujemy cztery miejsca, których z pewnością nie mogą ominąć turyści kochający kąpiele słoneczne. Jednocześnie bardzo przypadła nam do gustu bardzo optymistyczna opinia dotycząca plaż najgorszych, mówiąca o tym, że takich w Portugalii po prostu nie ma.

Portugalia | Costa da Caparica
Portugalia | Costa da Caparica (by endless autumn )

Costa da Caparica

Ten przepiękny, słoneczny pas wybrzeża o białym piasku znajduje się w odległości zaledwie pół godziny drogi na południe od Lizbony.

Mówiąc w skrócie: to po prostu 30 kilometrów wspaniałego piasku, lazurowej wody oraz błękitnego nieba, a wszystko to na tle malowniczych skałek lub wydm.

Miejscowi polecają spacery plażą nawet w słoneczne dni zimowe. Chętnie wypoczywają tu mieszkańcy Lizbony.

Jeśli marzymy o niezapomnianych wakacjach w krainie słońca, wina i oceanu, powinniśmy za swój cel podróży wybrać Portugalię. „Ziemia łagodnych obyczajów”, bo tak często nazywa się ten kraj, położona jest w zachodniej części Europy Południowej. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem europejskim. Choć Portugalia nie należy do najtańszych europejskich kierunków turystycznych, z pewnością szperając w sieci natkniemy się na jakieś korzystne oferty last minute do tego kraju.

Portugalia | Portugalia często nazywana jest
Portugalia | Portugalia często nazywana jest "ziemią łagodnych obyczajów" (by pedrosimoes7 )

Co warto zobaczyć w Portugalii? Pomoże nam w tym lista Top 10 atrakcji:

Portugalia zachwyci swoich gości ciekawą historią, mnóstwem atrakcji, wspaniałą, tradycyjną kuchnią oraz niezwykłą gościnnością mieszkańców.