Jeśli Twoim zdaniem (lub zdaniem twojego portfela) Rio de Janeiro jest za daleko, wcale nie oznacza to konieczności rezygnacji z udziału w zjawiskowym karnawale – można na przykład odwiedzić w tym celu Maderę.

Portugalia | W karnawale Madera przemienia się w iście bajkową wyspę
Portugalia | W karnawale Madera przemienia się w iście bajkową wyspę (by apmadeirapt )

Huczne karnawałowe imprezy odbędą się jak zwykle w Funchal (największe miasto na Maderze), między 24 a 28 lutego 2017 roku.

Karnawał rozpoczyna się w piątek, a kończy w tzw. Tłusty Wtorek, czyli ostatni dzień przed Środą Popielcową. Popularnym daniem w tym dniu są krągłe pączki (malasada), które – jak nakazuje tradycja – wypiekane są w celu zużycia zapasów cukru i tłuszczu, w ramach przygotowań do Wielkiego Postu. W czasie karnawału słodkie pączki kupimy niemal na każdym kroku.

Pod koniec lutego mieszkańców Portugalii (i gości oczywiście!) czeka szalona zabawa, którą uświetnią spektakularne parady, koncerty i pokazy. W sobotę 25 lutego 2017 przy dźwiękach tanecznej muzyki odbędzie się wielka parada kolorowych platform. W Tłusty Wtorek natomiast ulicami miasta przejdzie Trapalhão Parade, czyli parada satyry i slapsticku.

Portugalia | Karnawałowym centrum Madery jest miasto Funchal
Portugalia | Karnawałowym centrum Madery jest miasto Funchal (by apmadeirapt )

Przez wszystkie dni karnawału miasto rozbrzmiewa muzyką, oczarowuje wspaniałymi ozdobami, kusi zabawami do rana, koncertami muzyki i przedstawieniami teatralnymi, zaś jego mieszkańcy kryją troski dnia codziennego za barwnymi przebraniami.

W tych wyjątkowych dniach ulice Funchal zalewają barwne, rozśpiewane i roztańczone tłumy przebierańców, a ich radość jest zaraźliwa. Madera, zwana „wyspą wiecznej wiosny”, na ten krótki czas staje „wyspą karnawałowego szaleństwa”.

Portugalia | Głównymi arteriami miasta płyną tłumy barwnych przebierańców
Portugalia | Głównymi arteriami miasta płyną tłumy barwnych przebierańców (by apmadeirapt )