Udając się na wyprawę w jakieś nowe miejsce, oprócz miłych wspomnień i mnóstwa zdjęć, chętnie przywozimy z niej ciekawe pamiątki i przedmioty typowe dla danego regionu czy kraju. Oto kilka pomysłów na oryginalne pamiątki z wiecznie kwitnącej wyspy – Madery.

Portugalia | Kolorowe i pachnące stoisko pełne owoców i pamiątek
Portugalia | Kolorowe i pachnące stoisko pełne owoców i pamiątek (by wm_archiv )

Dla miłośników kwiatów i owoców

Na targu miejskim Mercado dos Lavradores w Funchal można zakupić egzotyczne owoce, w tym krzyżówki różnych owoców np. marakui i ananasa, a także wiele pięknych kwiatów – nasiona, sadzonki i cebulki, które po powrocie można zasadzić w naszych domach czy ogrodach.

Wino Madera i tradycyjne trunki

Madera słynie z produkowanego tu wina. Turyści przebywający na wyspie mogą zwiedzić winiarnię oraz poznać tajniki produkcji tego trunku. Wino dostępne jest w kilku odmianach – wytrawne Sercial, półwytrawne Vredelho, deserowe Boal oraz słodkie Malvasia. Można je kupić w wielu sklepach na wyspie, w tym również na lotnisku. Oprócz wina wyspa słynie z trunku o nazwie poncha, czyli alkoholu na bazie rumu z trzciny cukrowej, miodu i soku z cytryny. Bardzo popularne są również  lokalnie wytwarzane (miasteczko Curral das Freiras) likiery w wielu różnych smakach – likier kasztanowy castanha, o smaku cytryny, aloesu czy marakui.

Portugalia | Kubek prosto z Madery
Portugalia | Kubek prosto z Madery (by meanderingwa )

Przysmaki z Madery

Może niekoniecznie uda się je dowieźć do domu, ale na pewno warto ich wszystkich spróbować w czasie pobytu na wyspie. Do tradycyjnych przysmaków Madery należą espetada czyli wołowe szaszłyki, espada – ryby głębinowe, bolo de mel – ciasto miodowe oraz wypieki z jadalnych kasztanów.

Rzemiosło

Z przedmiotów ręcznie wykonanych, charakterystyczne dla Madery są koronki, tradycyjne nakrycia głowy i instrumenty, a także wyroby z wikliny. Oprócz tego, na wyspie można zakupić różnego rodzaju haftowane obrusy oraz przepiękną malowaną ceramikę (motywy kwiatowe jak strelicje, hortensje lub oliwki).

Portugalia | A może kupić aromatyczne zioła?
Portugalia | A może kupić aromatyczne zioła? (by futureshape )