Niegdyś uważano Portugalię za kraniec świata. Dziś, mimo rozwoju wiedzy i świadomości geograficznej, niezwykła lokalizacja tego kraju wciąż intryguje i zachwyca, bowiem właśnie tu kończy się kontynent europejski.

Portugalia | Cabo da Roca - tu kończy się Europa
Portugalia | Cabo da Roca - tu kończy się Europa (by jairo_abud)

Możliwość postawienia swojej stopy na krańcu Europy jest niesamowitym doznaniem. Przeżycie tej niezwykłej przygody gwarantuje nam właśnie Portugalia, a konkretnie – Przylądek Roca (Cabo da Roca).

Właśnie tu na 144-metrowej skale u zboczy Serra de Sintra znajduje się najbardziej wysunięte na zachód miejsce europejskiego kontynentu – wyznacza je tzw. Krzyż Zachodu.

Okoliczny krajobraz jest niezwykle tajemniczy: o brzegi szarej skały gdzieniegdzie porośniętej rzadką zielenią, rozbijają się ciemnoniebieskie fale Atlantyku.

Surowy krajobraz „końca świata”, którego jedyną zabudowę stanowi majestatyczna latarnia morska, pozwala na chwilę refleksji.

Gdy znajdziemy się w tym miejscu, niezwykle emocjonującą staje się świadomość, ze za naszymi plecami rozciąga się całe bogactwo Europy, zaś przed nami – bezmiar morskich wód, za którymi znajduje się zupełnie inny świat.

Aby to niezwykłe wrażenie jak najdłużej pozostało w naszej pamięci, turystom, którzy zagościli na krańcu Europy wręczane są specjalne certyfikaty.

Portugalia | Symboliczny monument - tzw. Krzyż Zachodu
Portugalia | Symboliczny monument - tzw. Krzyż Zachodu (by rosino)