Aqueduto das Aguas Livres w Lizbonie ma 941 m długości, 29 m szerokości i jest jedną z największych tego typu budowli na świecie. Akwedukt robi imponujące wrażenie swoją pełną prostoty wielkością. Jego potężne łuki mierzą nawet 65 m wysokości.

Portugalia | Akwedukt w Lizbonie
Portugalia | Akwedukt w Lizbonie (by isacosta)

Budowniczym Aqueduto das Aguas Livres był Cláudio Gorgel do Amaral. To doniosłe przedsięwzięcie budowlane rozwiązało chroniczne problemy z zaopatrzeniem Lizbony w wodę.

Budowę rozpoczęto w roku 1731, kiedy włoski architekt Antonio Canevari sporządził odpowiednie plany. Na budowę akweduktu potrzebowano łącznie prawie 40 lat. w roku 1748 po raz pierwszy popłynęła nim woda.

Cały akwedukt, czyli wodociąg, prowadzi z Queluz do Amoreiras na odcinku ok. 20 km, zaś turystyczną atrakcję Lizbony stanowi jego fragment zbudowany na arkadach nad doliną Alcantara, liczący 941 m.

Z budowlą tą wiąże się pewna mrożąca krew w żyłach anegdota: w latach 30. XIX wieku grasował tu bowiem morderca, który napadł niczego nieświadomych podróżników i zrzucał ich w przepaść.

Portugalia | Przęsła tej potężnej budowli mierzą od 28 do 65 m
Portugalia | Przęsła tej potężnej budowli mierzą od 28 do 65 m (by pedrosimoes7)

Dziś dzielnica Amoreiras, gdzie leży akwedukt, zaprasza do spacerów i odpoczynku. Znajdują się tam małe sklepiki i typowo portugalskie uliczki – panuje tu naprawdę wspaniała atmosfera z dala od centrum miasta.

Najłatwiej dotrzeć w te okolice np. autobusem nr 12, jadącym przez Campolide do Calçada da Quintinha. Stąd już blisko do wspaniałego akweduktu.

Budowla dostępna codziennie od godz. 10 do 18, tylko w niedziele zamknięta jest dla zwiedzających.