Wybierają się do Portugalii pod koniec sierpnia, w planie wycieczki koniecznie musimy uwzględnić Maderę. Odbywający się tu na przełomie sierpnia i września Festiwal Wina (Festa do Vinho da Madera) to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z portugalskim folklorem i tradycjami winiarskimi oraz szansa na zgłębienie tajemnicy powstawania „napoju bogów” z tego regionu.

Portugalia | Za sprawą gleb wulkanicznych, mimo niedużej powierzchni plantacji, winne grona znajdują na Maderze doskonałe warunki do dawania obfitych plonów
Portugalia | Za sprawą gleb wulkanicznych, mimo niedużej powierzchni plantacji, winne grona znajdują na Maderze doskonałe warunki do dawania obfitych plonów (by Madeira Islands Tourism)

Wraz z końcem lata Madera pokazuje nam swoje romantyczne i zabawowe oblicze – 26 sierpnia na tej malowniczej wyspie rozpoczyna się Festa do Vinho da Madera.

Portugalia kojarzy się przede wszystkim ze wspaniałym winem, nic więc dziwnego, ze napój ten ma tu swoje własne, wyjątkowe święto.

Na Maderze produkuje się wino noszące wdzięczną nazwę Vinho da Madeira. Występuje ono w odmianie słodkiej i wytrawnej. Jego tradycje sięgają już trzech wieków, ponadto wino to uważane jest za wyjątkowo trwałe (koneserzy mogą zakupić wciąż jeszcze istniejące roczniki z czasów napoleońskich!).

Festiwal wina jest podkreśleniem portugalskich tradycji wyrobu tego wyśmienitego trunku.

Świętowanie trwa kilka dni z rzędu, a rozpoczyna je uroczyste zbieranie winogron i parada zbieraczy. Kolejnym punktem programu jest spektakularne ugniatanie owoców winnych.

Prezentacjom tradycji winobrania i produkcji wina towarzyszą koncerty zespołów ludowych, wszechobecne dekoracje i barwne stragany.

Głównymi centrami festiwalu są miejscowości Funchal i Camara de Lobos.

Madera ze swoim wspaniałym krajobrazem, soczystą zielenią lasów i kolorowymi ogrodami, stanowi doskonałe tło dla tego święta. Winne krzewy znajdują tu doskonałe warunki do rozwoju (gleby wulkaniczne). Festiwal Wina rozpoczyna się zazwyczaj mniej więcej dwa tygodnie po rozpoczęciu zbiorów i jest doniosłym wydarzeniem zarówno dla przybywających tu turystów, jak i dla lokalnej społeczności, której tradycje winiarskie sięgają XV w. Od setek lat produkcja tego wyjątkowego trunku ma na maderze doniosłe zarówno ekonomiczne, jak i społeczne znaczenie.

Portugalia | Festiwal Wina to niepowtarzalna okazja zapoznania się z portugalskim folklorem
Portugalia | Festiwal Wina to niepowtarzalna okazja zapoznania się z portugalskim folklorem (by Madeira Islands Tourism)

Źródło:
Turismo da Madeira
www.turismomadeira.pt