Portugalskiej policji kryminalnej udało się przechwycić jeden z największych transportów rogów nosorożca, to spektakularny sukces w walce z międzynarodowym przemytem tego nielegalnego towaru.

Portugalia | Skonfiskowane w Portugalii rogi nosorożca miały trafić do Chin

Portugalia | Skonfiskowane w Portugalii rogi nosorożca miały trafić do Chin (Portrait of a rhino by Quinn Dombrowski na licencji CC BY-SA 2.0)

We wrześniu 2011 r. w Coimbrze, ok. 200 km na północ od Lizbony, przy dwóch zatrzymanych mężczyznach zabezpieczono sześć dużych rogów nosorożca o szacunkowej wartości czarnorynkowej między 400 000 a 500 000 euro. Oprócz tego skonfiskowano gotówkę w kwocie 50 000 euro.

Obaj przemytnicy, 63-letni mężczyzna i jego 31-letni syn, zostali aresztowani na lotnisku w Lizbonie, kiedy próbowali wejść na pokład samolotu lecącego do Irlandii. Mężczyźni byli poszukiwani przez Europol i Interpol i należeli do dużej międzynarodowej grupy przestępczej. Portugalia, według rozeznania policji, była miejscem przerzutu nielegalnego handlu rogami nosorożca.

Podczas prezentacji skonfiskowanych rogów obu aresztowanym mężczyznom postawiono dodatkowy zarzut kradzieży dwóch rogów z muzeum w Coimbrze w kwietniu br.

W minionych miesiącach na ternie Unii Europejskiej odnotowano ok. 20 przypadków przestępstw tego rodzaju. Okradziono m.in. Muzeum Zoologiczne w Hamburgu, Muzeum Myśliwskie w Gifhorn w Dolnej Saksonii, a także muzea w Czechach, we Francji, w Holandii, Anglii i Belgii. Z powodu tej fali ataków na spreparowane nosorożce, coraz więcej muzeów stosuje repliki rogów.

Portugalia | Skąd taka popularność rogów nosorożca? – w postaci sproszkowanej służą one m.in. jako lek na potencję, choroby skóry czy bóle głowy

Portugalia | Skąd taka popularność rogów nosorożca? – w postaci sproszkowanej służą one m.in. jako lek na potencję, choroby skóry czy bóle głowy (Rhino kiss by Andy na licencji CC BY-ND 2.0)

Dlaczego rogi nosorożca są tak pożądane?

Jak potwierdził rzecznik portugalskiej policji, wszystko wskazuje na to, że skonfiskowane rogi miały trafić do Chin.

Proszek ze zmielonych rogów nosorożca uważany jest w niektórych częściach świata, a zwłaszcza w Azji, za skuteczny środek na potencję. Z tego powodu nosorożce na południu Afryki są bezlitośnie zabijane przez kłusowników i grozi im wyginięcie. W ciągu ostatnich trzech lat ponad 800 nosorożców zostało zabitych dla ich rogów. Polowanie na nosorożce, jak również handel ich rogami oraz wyrobami z zagrożonych wyginięciem zwierząt są zabronione przez waszyngtońską umowę o ochronie gatunków (CITES).

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju
Dubaj to miasto niezwykłe, oczarowujące atmosferą luksusu, bajeczną architekturą, przepięknymi widokami i niezwykłą...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Kubański taniec Kubański taniec
Każdy, kto widział drugą część głośnego „Dirty Dancing – Havana Nights” – nie mógł nie zapamiętać, że Amerykanie to...
Egipt – język i podstawowe zwroty Egipt – język i podstawowe zwroty
Językiem używanym w Egipcie jest język arabski. W użyciu jest przede wszystkim dialekt egipski (masri),...
Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek
O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na...