Dwa miasta: Guimarães w Portugalii i Maribor w Słowenii przejęły tytuł Europejskich Stolic Kultury w roku 2012. Oba miasta na cały nadchodzący rok mają zaplanowanych wiele imprez i atrakcji oraz jeden cel:  zaprezentować się od jak najlepszej strony całemu światu i zbudować trwałe dziedzictwo dla swoich obywateli.

Portugalia | Malownicze Guimarães to miasteczko położone w północnej części Portugalii, w dystrykcie Braga
Portugalia | Malownicze Guimarães to miasteczko położone w północnej części Portugalii, w dystrykcie Braga (by jsome1 )

Oficjalny start w Maribor 2012 odbędzie się w weekend 13-15 stycznia. W planie znajduje się oczywiście mnóstwo muzyki, teatru i tańca.

Guimaraes 2012 otworzy swoje uroczystości w sobotę 21 stycznia licznymi spektaklami teatralnymi i multimedialnymi, zwanymi „ open-air show”.

Program Guimarães 2012 skupia się wokół czterech tematów : miasto, wspólnota, myśl i sztuka.

Liczne i różnorodne imprezy kulturalne, łączące tradycję i innowacyjne podejście do szeroko postrzeganej sztuki, planowane są na cały rok. Uczestnikami objętymi szczególną uwagą będą młodzi widzowie.

Przedstawiciele Europejskich Stolic Kultury z 2011 r. – Tallinn (Estonia) i Turku (Finlandia), wezmą udział w inauguracji w obu miastach i uroczyście przekażą sprawowanie kulturalnej władzy Stolicom 2012.

Portugalia | Magiczne zimowe Guimarães
Portugalia | Magiczne zimowe Guimarães (by jsome1 )

Organizacja i finansowanie programu Europejska Stolica Kultury to przede wszystkim zasługa miast i państw członkowskich. Komisja Europejska przekazała  po 1 500 000 €  dotacji dla każdego miasta. Inicjatorem projektu Europejska Stolica Kultury jest grecki minister kultury.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury to doskonała okazja dla europejskich miast, aby poprawić lub nawet zmienić swój wizerunek, aby zabłysnąć na mapie świata, rozpropagować własną kulturę i tradycję, a wewnątrz własnych granic – sprzyjać ogólnemu rozwojowi poprzez kulturę. Ten zaszczytny tytuł ma bowiem korzystny wpływ nie tylko na rozwój kultury czy sztuki danego miasta (a wraz z nim całego kraju), lecz także na rozwój społeczny i gospodarczy.

Portugalia | Guimarães Castle – zamek z X wieku
Portugalia | Guimarães Castle – zamek z X wieku (by sarahkassim )

Po Guimarães i Maribor w 2012 roku, przyszłymi  Europejskimi Stolicami Kultury będą: Marsylia (Francja) i Koszyce (Słowacja) w 2013 r., Umea (Szwecja) i Ryga (Łotwa) w 2014 r. oraz Mons (Belgia) i Pilzno (Czechy) w 2015 roku. W 2016 r. z kolei na międzynarodowej kulturalnej arenie zabłyśnie nasz rodzimy Wrocław.