Wczoraj (20 lutego) wyznawcy Kościoła Katolickiego na całym świecie obchodzili Dzień Pastuszków. Przy tej okazji warto przypomnieć sobie historię objawień fatimskich, które sprawiły, że Fatima stała się miejscem świętym i najchętniej odwiedzanym przez pielgrzymów miastem w Europie.

Portugalia | Łucja i jej kuzyni: Franciszek oraz Hiacynta Marto
Portugalia | Łucja i jej kuzyni: Franciszek oraz Hiacynta Marto (by obomcatolico )

13 maja 1917 roku 10-letnia Łucja wraz z kuzynami: 9-letnim Franciszkiem i 7-letnią Hiacyntą wypasali niewielkie stado owiec w tzw. Dolinie Pokoju (Cova da Iria). Gdy nadeszło południe dzieci tradycyjnie odmówiły modlitwę różańcową i zaczęły wspólną zabawę, m. in. budowały niewielki murek ze znalezionych opodal kamieni polnych. Dziś właśnie w tym miejscu wznosi się bazylika.

Gdy podczas wesołej zabawy nagle oślepiło ich światło, przestraszone postanowiły uciec do domu myśląc, że zbliża się burza… ale wtedy następny błysk rozjaśnił całą okolicę i oczom dzieci ukazała się „Pani jaśniejsza niż słońce”, trzymającą w rękach biały różaniec. Jasna Pani pojawiła się nad niewielkim dębem skalnym – obecnie znajduje się tam Kaplica Objawień.

Pani przykazała pastuszkom częstą modlitwę i poprosiła, aby przez pięć następnych miesięcy, trzynastego dnia każdego z nich, przychodzili zawsze o tej samej porze w miejsce objawienia. Dzieci tak też uczyniły, a Jasna Pani pojawiała się jeszcze kilka razy i rozmawiała z nimi. Wyjątkiem był sierpień, gdy objawienie miało miejsce 19 dnia miesiąca w Valinhos (ok. 500m od Aljustrel).

W ostatnim objawieniu ( 13 października ) brało udział ok. 70 000 osób. Pani oznajmiła wówczas dzieciom, że jest Matką Bożą Różańcową i poprosiła o wybudowanie kaplicy na Jej cześć.

Portugalia | 13 maja 1917 roku pastuszkom objawiła się
Portugalia | 13 maja 1917 roku pastuszkom objawiła się "Pani jaśniejsza niż słońce"… (by avenefica )

Po objawieniu zgromadzeni ludzie zobaczyli cud "tańczącego słońca": słońce na nieboskłonie zaczęło szybko wirować wokół własnej i sprawiało wrażenie, jakby zbliżało się coraz bliżej ziemi…

Gdy dorosła już Łucja była zakonnicą w zgromadzeniu św. Doroty, Matka Boska objawiała się jej jeszcze trzykrotnie (10 grudnia 1925 r. i 15 lutego 1926 r. w klasztorze w Pontevedra oraz nocą z 13 na 14 czerwca 1929 w klasztorze w Tuy w Hiszpanii). Tym razem prosiła o Nabożeństwo Pierwszych Sobót i poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu.

Siostra Łucja przyznała także, że w 1916 roku jej i pozostałym dzieciom trzy razy ukazał się Anioł (dwukrotnie w Loca do Cabeço i raz przy studni koło jej domu). Anioł namawiał dzieci do modlitwy i szczerej pokuty.

Od 1917 roku do Fatimy przybywają pielgrzymi z całego świata. Najwięcej wiernych można spotkać 13 dnia każdego miesiąca. Rocznie Fatimę i jej sanktuaria odwiedza pięć milionów ludzi.

Źródło:
Santuário de Fátima – Página Oficial