Powolni i niefrasobliwi w codziennym życiu Portugalczycy, stają się weseli i aktywni, jeśli chodzi o ślub albo inną uroczystą imprezę. Przyjaźni i towarzyscy, dumni są ze swojej bogatej historii i święcie przestrzegają tradycji swojej ojczyzny. Wspaniała przyroda i łaskawy klimat z pewnością odegrały swoją rolę w kształtowaniu się narodowego charakteru mieszkańców Portugalii.

Portugalia | Sesja ślubna przed katedrą w Porto
Portugalia | Sesja ślubna przed katedrą w Porto (by kjfnjy )

Tradycyjna rodzina portugalska, to nie tylko rodzice i dzieci. To wszyscy krewni od małego do dużego, zarówno bliscy, jak i trochę dalsi. Dzieci często mieszkają z rodzicami aż do zawarcia małżeństwa.

Na portugalskim weselu stare obyczaje harmonijnie łączą się ze współczesnymi trendami. A Portugalczycy robią to, można powiedzieć, bez fanatyzmu.

Według dawno ustalonej tradycji młodzi ludzie sami, między sobą, dogadują się, co do wesela i od tej pory uważani są wśród znajomych i krewnych, i całym otoczeniu, za zaręczonych.

Nie biorą ślubu od razu i w pośpiechu ale sami, bez pomocy rodziców, zaczynają gromadzić wspólny kapitał rodzinny na przyszłe życie i kończą swoje wykształcenie. Wymieniają się przy tym niewielkimi prezentami, może to być wyszywana chusteczka, pierścionek, korale. Tylko nie wręczają sobie podarunku wprost do rąk, ale udzielają wskazówek, gdzie go szukać. Za podarowaną chusteczkę narzeczony płaci monetą, aby – jak się mówi – „nie wylewać łez, nie płakać.”

Zgodnie z tradycją wesele w Portugalii zwykło się organizować w soboty. Rankiem, w dniu ślubu, przyjaciele pary młodej ustawiają przed domem, w którym mają zamieszkać, bramę z kwiatów.

Portugalia | Piękno Portugalii
Portugalia | Piękno Portugalii (by ricardo / zone41.net )

Pan młody musi być obowiązkowo w weselnym garniturze, koloru czarnego albo szarego. Wobec stroju panny młodej nie ma srogich reguł, ubiera się zgodnie z modą. Na północy Portugalii, na prowincji, jest zakorzeniona tradycja, aby w dniu ślubu panna młoda nałożyła na siebie całe posiadane złoto. Te same ozdoby nakłada w pierwszą rocznicę ślubu.

Ślubna suknia, podobnie jak ślubny garnitur pana młodego, według starej portugalskiej tradycji otrzymywały po uroczystości status ubrania pogrzebowego, stając się symbolami małżeńskich więzi i obowiązków, zmieniających całe dalsze życie dwojga ludzi.

Po ceremonii kościelnej nowożeńcy obsypywani są płatkami róż, ryżem albo cukierkami. Przed kościołem goście weselni składają też młodej parze życzenia, wręczają prezenty. Potem weselny orszak udaje się na miejsce weselnej uroczystości.

W zależności od stanu majątkowego wesele może być „chude” – wtedy gościom podaje się tylko lekkie przekąski i wino, albo „tłuste” – a wówczas stoły uginają się od wszelakich potraw. Na żadnym weselu nie może zabraknąć wina. Gdyby tego szlachetnego napoju zabrakło w trakcie uroczystości, byłoby to rodzinną hańbą i wstydem przed całym towarzystwem.

Portugalia | Młoda para po wyjściu z kościoła obsypywana jest ryżem albo płatkami kwiatów
Portugalia | Młoda para po wyjściu z kościoła obsypywana jest ryżem albo płatkami kwiatów (by ricardo )