Wycieczka do Portugalii to nie tylko spalone słońcem wybrzeża Algarve, śmietankowe bułeczki z Lizbony spożywane przy romantycznych dźwiękach fado czy religijne przeżycia w Fatimie, to także szansa na niesamowitą podróż w czasie aż do epoki starożytnych Rzymian.

Portugalia | Rzymskie ruiny w Conímbriga
Portugalia | Rzymskie ruiny w Conímbriga (by cr01 )

Magiczne okolice Coimbry

Najlepiej zachowane na terenie Portugalii ruiny rzymskie znajdują się w okolicach Coimbry. 16 km na południe od tego większego miasta i tuż przy miejscowości Condeixa-a-Nova zlokalizowana jest imponująca rzymska osada Conimbriga.

Zabytkowy kompleks składa się z ruin i z muzeum prezentującego eksponaty pozyskane z miejscowych wykopalisk. W muzeum znajduje się kawiarenka i sklep z pamiątkami.

Narodowe dziedzictwo

Antyczne miasto Conimbriga zalicza się do najcenniejszych zabytkowych obiektów kraju, określanych zaszczytnym mianem dziedzictwa narodowego: MN – Monumento Nacional. Między innymi z tego właśnie powodu, warto włączyć odwiedziny tego wyjątkowego miejsca w plan wycieczki po środkowych i północnych rejonach Portugalii.

Historia osady

Najstarsze warstwy osady Conímbriga datowane są na IX w. p.n.e. Rzymianie pojawili się tu najprawdopodobniej w II w. p.n.e., wypierając celtyckich tubylców i zakładając własne, wspaniałe miasto, które kwitło aż do najazdu barbarzyńców w 468 roku.

Portugalia | Na terenie osady Conímbriga w doskonałym stanie zachowały się rzymskie mozaiki
Portugalia | Na terenie osady Conímbriga w doskonałym stanie zachowały się rzymskie mozaiki (by cr01 )

Zachowana w idealnym stanie

Choć Conímbriga nie była największą osadą rzymską na terenie Portugalii, z pewnością jest tą zachowaną w najlepszym stanie.

Duże odcinki murów miejskich pozostały właściwie nietknięte, a fundamenty budynków mieszkalnych i publicznych oraz zdobiące podłogi mozaiki są naprawdę imponujące.

Znajdują się tu ruiny trzech kompleksów łaźni, amfiteatru, forum i około trzydziestu domów mieszkalnych oraz innych, pomniejszych budowli.

W ruinach łaźni dostrzec możemy ukryte niegdyś pod podłogą kanały, współtworzące system grzewczy.

Miejsce to zmieniać się będzie przy każdej naszej wizycie, gdyż – jak szacują archeolodzy – do tej pory odkryto jedynie kilkanaście procent całej starożytnej osady.