Na wyprawę do Portugalii w zasadzie można wybrać się o każdej porze roku, ponieważ na większości jej terytorium przez cały czas panuje łagodny, przyjemny klimat.

Portugalia | Słoneczny dzień w Portugalii
Portugalia | Słoneczny dzień w Portugalii (by lele3100)

Oczywiście, niektóre okresy są lepsze dla miłośników opalania i kąpieli, a inne dla turystów nastawionych na zwiedzanie zabytków.

Uogólniając, najlepszą porą na podróż do Portugalii jest koniec wiosny i początek jesieni. Wówczas pogoda jest przepiękna, temperatura osiąga dosyć wysokie pułapy, a na plażach, w hotelach czy innych ośrodkach wypoczynkowych nie ma już tłumów.

Zupełnie inaczej wybrzeże Portugalii wygląda w upalne dni lipca i sierpnia, gdzie miliony turystów z całego świata pragną zakosztować pięknej pogody i wypocząć w promieniach słońca.

Portugalia | Zachmurzona Lizbona
Portugalia | Zachmurzona Lizbona (by mcpig)

Zwiedzanie Portugalii w lipcu i sierpniu nie należy do przyjemności, szczególnie gdy np. na północy kraju temperatury latem przekraczają 40 stopni Celsjusza.

Poza sezonem, gdy jest nieco chłodniej, a w największych miastach Portugalii nie ma aż tylu turystów, można w spokoju i ciszy zwiedzać zabytki tego kraju.

Jadąc do Portugalii zimą należy pamiętać, że na przykład w Lizbonie pogoda jest bardzo kapryśna i można spodziewać się deszczu dosłownie w każdej chwili.