Katedra w Porto (Sé Catedral do Porto) stanowi szczególnie piękną atrakcję miasta. Budowę tej wspaniałej świątyni rozpoczęto w XII wieku. Na miejsce budowy wybrane zostało wzgórze „Pena Ventos”. Ze względu na swoje wysokie położenie na granitowej skale, katedra panuje nad okolicą i nadaje charakter całemu widokowi miasta.

Portugalia | Katedra w Porto (Sé Catedral do Porto)
Portugalia | Katedra w Porto (Sé Catedral do Porto) (by david_baxendale )

Piękno katedry Se

Katedra w Porto posiada dwie wieże i wzniesiono ją z pierwotnym zamiarem, jako romański kościół obronny. Wkrótce została jednak przebudowana w stylu gotyckim. W XVII wieku nastąpiły kolejne prace budowlane, a wiek XVIII także przyniósł katedrze kolejne przeróbki.

Katedra została więc całkowicie przebudowana, a dwa wieki temu zmieniono też jej wygląd zewnętrzny. Dzisiaj zwiedzający znajdzie tutaj wiele godnych uwagi detali, które nadają budowli niepowtarzany charakter. Z pierwotnego wyglądu katedry w Porto pozostało jedynie wrażenie budowli-twierdzy. O ile katedra wygląda z zewnątrz bardzo bogato, o tyle – specjalnie, dla kontrastu – jej wnętrze jest utrzymane skromnie. Niemniej jednak i tutaj znajdzie się kilka cennych wyjątków.  Można wymienić na początek tutejsze prezbiterium. Znajdują się w nim ołtarze, które przed stu laty zostały stworzone i przez mistrzów bogato ozdobione złotem i srebrem. Dzisiaj stanowią prawdziwy skarb. Szczególnym arcydziełem jest też ołtarz główny, który wykonał i pokrył złotem Nicolau Nasoni. W lewej nawie bocznej znajduje się srebrny ołtarz. Dalszymi wyjątkami są pozłacane elementy ścienne w kaplicy „Capela de Sào Vincente”, jak również gotycki krużganek katedry. Ten z kolei jest ozdobiony ceramicznymi płytkami, tzw. „azulejos”, które są typowe dla budowli z XVIII wieku.

Portugalia | Katedra w Porto była wielokrotnie przebudowywana
Portugalia | Katedra w Porto była wielokrotnie przebudowywana (by arqpalazzo )

Zwieszanie katedry

Kościół, a także katedralny krużganek stanowią ulubione cele turystów odwiedzających Porto  i powinny znaleźć się w planie każdej podróży do Portugalii i w każdym tutaj pobycie. Krużganek katedry można zwiedzać codziennie od kwietnia do października od 9:00 do 12:15 i od 14:30 do 18:00, a od listopada do marca do 17:15. W niedziele i święta jest otwarty dla zwiedzających tylko po południu. Kościół jest otwarty dla turystów od kwietnia do października od 8:45 do 12:30 i od 14:30 do 19:00, a od listopada do marca do 18:00.

Całe Porto jest bardzo interesującym miastem Portugalii, z wieloma ciekawymi atrakcjami i warto je odwiedzić o każdej porze. Poza katedrą można zwiedzić tutaj również inne cenne zabytki.

Portugalia | Katedra w Porto stanowi szczególnie piękną atrakcję miasta
Portugalia | Katedra w Porto stanowi szczególnie piękną atrakcję miasta (by einnobschnapple )