Porto jest drugim pod względem wielkości miastem w Portugalii. Położone jest w północnej części kraju nad rzeką Douro. Najważniejszym miejscem w Porto jest jego historyczne centrum, czyli znajdujące się na nabrzeżu Stare Miasto. Zobaczymy tu piękne place, urokliwe uliczki, wspaniałe kościoły i inne zabytkowe budowle, a po trudach zwiedzania odpoczniemy w klimatycznych kawiarenkach, oczywiście przy dźwiękach fado.

Portugalia | Widok na Stare Miasto w Porto
Portugalia | Widok na Stare Miasto w Porto (by aromano )

Starówka Porto umiejscowiona jest na wzgórzu Penaventosa. Najstarsze jej zabytki pochodzą ze średniowiecza, najmłodsze z XX wieku.

Piękno Starego Miasta zostało docenione i wpisano je na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Swoją wędrówkę po Porto najlepiej zacząć od ulicy Avenida dos Aliados. Jest to najbardziej reprezentacyjna ulica w mieście. Odbywają się tu liczne uroczystości, a zimną pojawia się świąteczna choinka. Avenida dos Aliados zdobią budynki o przepięknych fasadach, z kopułami i wieżyczkami.

Jednym z symboli miasta jest kościół Igreja e Torre dos Clérigos. Jest to jeden z pierwszych portugalskich kościołów barokowych. Warto wybrać się na sam szczyt, prawie 76-metrowej wieży, znajdującej się na tyłach kościoła. Aby podziwiać wspaniały widok miejskiej starówki, będziemy musieli pokonać 225 stopni (6 pięter). Niegdyś była to najwyższa budowla w kraju.

Portugalia | Pięknie zdobione kamienice przy Avenida dos Aliados
Portugalia | Pięknie zdobione kamienice przy Avenida dos Aliados (by 9084427@N07 )

Stare Miasto obfituje również w malownicze place. Warto wybrać się np. na Plac Gomesa Teixeiry – pełen barów, w których zjemy smaczne i tanie posiłki czy Plac Karola Alberta.

Miłośnicy sztuki powinni wybrać się na ulicę Rua de Miguel Bombarda, przy której ulokowanych jest kilkadziesiąt galerii. W każdą sobotę miesiąca odbywają się tu uroczyste otwarcia nowych wystaw.

Będąc na Starym Mieście warto również zajrzeć do Muzeum Narodowego Soares dos Reis. Założone w 1833 roku, było pierwszym muzeum sztuki w Portugalii.

Jednym z młodszych budynków jest Casa da Musica – główna sala koncertowa w Porto.

Wiele uroku mają tutejsze stare księgarnie, w których przy odrobinie szczęścia będziemy mieli okazję kupić cenne egzemplarze rzadko spotykanych książek.

Wieczorem, gdy sklepy i muzea są już zamknięte zamknięte, można wybrać się do jednej z wielu restauracji, w których zasmakujemy tradycyjnego portugalskiego wina i posłuchamy jedynej w swoim rodzaju muzyki fado.

Portugalia | Sala koncertowa Casa da Musica
Portugalia | Sala koncertowa Casa da Musica (by fortes )