Wzgórza Porto rozciągają się ponad rzeką Douro, u której wybrzeży koncentruje się życie miasta. Na uwagę zasługują szczególnie południowe brzegi rzeki, gdzie już od stuleci kwitnie przemysł winny.

Portugalia - Porto | Życie miasta koncentruje się nad rzeką Douro
Portugalia - Porto | Życie miasta koncentruje się nad rzeką Douro (by jsome1)

Od 1820 r. wytwarzane jest tu jedno z najwspanialszych słodkich win w Europie, noszące tę samą nazwę co miejscowość, czyli: porto. Doskonałe wino, które z czasem przybrało postać różnych odmian i aromatów doskonale koresponduje ze specjałami tutejszej kuchni. Niewątpliwie właśnie w jednej z nadrzecznych restauracji Porto zjemy nasz "obiad marzeń".

Polecaną przez wszystkich winiarnią jest Solar do Vinho Porto. Wprawieni w dobry, wakacyjny nastrój możemy następnie udać się do słynącej z wielu rozrywek dzielnicy Foz do Douro. Nie zapominajmy jednak, iż ta muzyką i winem płynąca miejscowość to nie tylko rozrywki i dobre jedzenie, w Porto nie zabraknie nam również mocy estetycznych wrażeń.

Tak jak w wielu innych miastach Portugalii, tak i w Porto, centrum życia miejskiego stanowi plac z górującym nad nim pomnikiem jednego z wielkich władców tego kraju. W przypadku omawianej miejscowości, owym centrum jest Praça da Liberdade, z którego spogląda na nas czujnym okiem monumentalna postać Piotra IV na wierzchowcu.

Portugalia | Porto z lotu ptaka
Portugalia | Porto z lotu ptaka (by jl_57)

Nawet tak niepozorne elementy infrastruktury miejskiej Porto, jak np. dworzec kolejowy, mogą zachwycić nasze oczy niezwykłym pięknem zdobień, szczególnie ścianami wyłożonymi słynnymi portugalskimi azulejos.

W Porto zwiedzić możemy przepiękną XII-wieczną katedrę i przespacerować się jej malowniczymi krużgankami podziwiając jednocześnie panoramę miasta. Z zabytków sakralnych czekają na nas ponadto: wrota Pałacu Biskupiego (Palácio do Bispo), XV-wieczny kościół Igreja Santa Clara, XVI-wieczna świątynia São Lourenço, wokół której usłyszeć można koncerty pasikoników i barokowy Igreja São Francisco.

Dla miłośników widoków „z lotu ptaka” tutejsze biuro turystyczne oferuje możliwość wycieczki helikopterem. Pasjonaci poezji mogą zwiedzić dom jednego z wybitnych portugalskich pisarzy - Casa Museu de Guerra Junqueiro. Turystów interesujących się wyprawami morskimi i marzących o podróży dookoła świata śladami portugalskich żeglarzy, z pewnością zainteresuje Casa do Infante, czyli willa, w której przyszedł na świat sam Henryk Żeglarz.

Portugalia - Porto | Barka u brzegów rzeki
Portugalia - Porto | Barka u brzegów rzeki (by jsome1)

Jedną z atrakcji Porto są także bogato wyposażone muzea dotyczące różnych dziedzin, np.:

  • Museu de Etnografia e História - Muzeum etnograficzno-historyczne ulokowane w granitowym pałacu Palácio de São João Novo
  • Muzeum Porto
  • Museu Nacional Soares dos Reis w Palácio dos Carrancas – oferujące zbiory sztuki sakralnej, ceramiki, strojów ludowych oraz malarstwa i rzeźby (nawet portugalskiej rzeźby współczesnej)
  • Museu Romantico - otoczone przez zieleń muzeum, mieszczące m.in. wspaniały pokój królewski, gdzie król Piemontu i Sardynii Karol Albert przyjmował swych gości. Sala umeblowana i udekorowana jest w typowym XIX-wiecznym stylu. Inne pomieszczenia zdobione są malowidłami ukazującymi wspaniałe romantyczne pejzaże
  • Museu de Arte Contemporanea - Muzeum Sztuki Współczesnej.