Wielbiciele bujnej flory poczują się w Portugalii jak w raju, nie bez powodu bowiem zwana jest ona „ogrodem botanicznym Europy”. Bogata szata roślinna rozwija się dzięki panującym w kraju łagodnym warunkom klimatycznym, na które duży wpływ wywiera bliska obecność oceanu.

Portugalia | Portugalia jest pełna zieleni
Portugalia | Portugalia jest pełna zieleni (by mrconguito)

Flora

Portugalia jest pełna zieleni, m. in. za sprawą występującego na jej obszarach, odpornego na suszę dębu. Do innych charakterystycznych gatunków drzew należą: dąb korkowy (na południe od rzeki Tag) i sosna śródziemnomorska (wybrzeże). Powszechne są też drzewokształtne wrzosy, lawenda i rozmaryn.

Podczas gdy na północy Portugalii swoje królowanie wiodą acidofilne (czyli najlepiej rozwijające się w środowisku kwaśnym) lasy dębowe, środkowa i południowa części kraju należy do ciepłolubnych  dębów okrągłolistnych. Im dalej na południe, tym częściej można spotkać dęby korkowe.

Południowe wybrzeże Portugalii opanowały lasy sosnowe, roślinność wydmowa, tzw. słonorośla (jak sama nazwa wskazuje – rośliny świetnie czujące się na słonym podłożu) i makia (formacja roślinna typowa dla rejonów śródziemnomorskich, są to zwykle skarlałe drzewka o twardych listkach, dzikie oliwki i aromatyczne rośliny zielone).

Efektem dalekich podróży dawnych Portugalczyków oraz zagorzałej kolonizacji są m.in. zaszczepione na terenie kraju różne egzotyczne rośliny, nie występujące tu naturalnie. Mowa przede wszystkim o kwiatach i krzewach wywodzących się prosto z Brazylii, Dalekiego Wschodu, czy też Australii (np. eukaliptus), które spotykamy wzdłuż portugalskich ulic, w parkach i w prywatnych ogrodach.

Ważnym elementem portugalskiej szaty roślinnej są także malownicze gaje oliwne, rozległe winorośle i wszechobecne sady owocowe.

Portugalia | Górski krajobraz z krówką
Portugalia | Górski krajobraz z krówką (by Giåm)

Fauna

Jeżeli chodzi o świat zwierzęcy, to na górskich halach Portugalii najczęściej spotkać możemy pasące się krowy. Flora i fauna północnych rejonów kraju znaczniej bardziej przypomina krajobraz środkowoeuropejski, aniżeli śródziemnomorski.

Dla środkowych i południowych rejonów Portugalii charakterystyczna jest fauna ściśle związana z roślinnością śródziemnomorską.

Niemal 25% portugalskich ssaków to gatunki zagrożone. Najciekawszymi przedstawicielami portugalskiej fauny są: zagrożona wyginięciem mniszka śródziemnomorska (nietypowy ssak płetwonogi), ryś iberyjski, wieloryb biskajski i ssaki z rzędu nietoperzy – karlik oraz endemiczny (występujący na Azorach) borowiec (Nyctalus azoreum).

Pod portugalskim niebem dostrzec można m. in.: szybujące sępy płowe, głuptaki i kuropatwy czerwone.

Wśród skał i krzewów kryją się z kolei miejscowe gady: traszki (np. będące endemitem iberyjskim Traszka Waltla), węże i jaszczurki.