32 kilometry na północny zachód od Lizbony położona jest Sintra – miejscowość wypoczynkowa ulokowana w rejonie antycznych „Gór Księżycowych”.

Portugalia - Sintra | Palácio Nacional da Pena
Portugalia - Sintra | Palácio Nacional da Pena (by josek)

W drodze do Sintry

Na trasie z Lizbony do Sintry warto zahaczyć o pełen przepychu barokowy pałac Piotra II, ulokowany w miejscowości Queluz. Jeżeli trafimy na ów królewski dwór w sierpniu lub we wrześniu, koniecznie musimy pozostać tu do wieczora, gdyż wówczas mamy szansę wziąć udział w tzw. „Nocach w Quelez”. Są to wspaniałe inscenizacje przedstawiające uroki życia XVIII-wiecznych mieszkańców dworu. Odpoczywając w cieniu królewskich ogrodów z pewnością poczujemy się jak dawni dworzanie.

Sintra – atrakcje

Sama Sintra przywita nas swą reprezentacyjną budowlą – pałacem królewskim (Palácio Nacional de Sintra) powstałym w XIV w. Sale pałacu zdobią wspaniałe plafony o motywach zoomorficznych lub zawierające herby najznakomitszych rodów Portugalii.

Warto odwiedzić także historyczne centrum miasta – Sintra Vila wraz z jego muzeami: Museu Regional i Museu Ferreira de Castro. Młodych duchem turystów z pewnością zainteresuje tutejsze muzeum zabawek (Museu de Brinquedo), w którym przypomną sobie uroki dziecinnej beztroski. Koneserzy sztuki nie mogą z kolei ominąć Casa Museu Anjos Teixeira z imponującą kolekcją rzeźb i Museu de Arte Moderna, gdzie skonfrontować można klasyczne ideały piękna z tym, co oferuje nam sztuka współczesna.

Miłośnicy górskiej wspinaczki nie pozbawionej trudów przedzierania się przez gęstwinę lasu i pokonywania nieprzystępności stromych skał, z pewnością dotrą do niezwykłej, iście bajkowej budowli – Palácio Nacional da Pena.

Portugalia - Sintra | Widok miasta z lotu ptaka
Portugalia - Sintra | Widok miasta z lotu ptaka (by josek)

Oczywiście istnieją inne, mniej romantyczne sposoby dotarcia do owego tajemniczego, ulokowanego w górach zamku, takie jak dojazd samochodem czy autobusem. Ukryta na szczycie budowla jest dziełem synkretycznym, łączącym w sobie wiele stylów architektonicznych. W pierwszej chwili z pewnością uderzy nas bogactwo jej barw, gdzie dominuje ciepła żółć, czerwień i złoto iście bliskowschodnich kopuł, połączone z ażurowymi zdobieniami, wieżyczkami i kolumnami.

Zamek zdaje się być obrazkiem zapożyczonym z Baśni tysiąca i jednej nocy. Bajkowy krajobraz uzupełniają otaczające go bujne ogrody, w których, obok wielu innych gatunków ptaków, żyją przepiękne i tajemnicze czarne łabędzie.

Wśród górskich szczytów kryją się także ruiny innej monumentalnej budowli – Castelo dos Mouros z XI wieku.

To jednak nie koniec typowo dworskich, klimatycznych zabudowań zgromadzonych wokół miasteczka. Przy dokładnym zwiedzaniu Sintry czeka nas jeszcze wizyta w Palacio de Seteais, gdzie możemy wypić pyszną kawę pod kryształowym żyrandolem. Nie możemy również ominąć XIX-wiecznych rezydencji i przyległych doń ogrodów: Quinta da Regaleira i Quinta de Monserrate.

Idealnym dopełnieniem wizyty może być odprężający nocleg w ekskluzywnej, XVI-wiecznej Quinta de Sao Thiago.