Na zachód od Lizbony, na krańcu Półwyspu Iberyjskiego, znajduje się niesamowite miejsce – przylądek Cabo da Roca. Jest to najdalej wysunięty na zachód punkt stałego lądu Europy.  Dawniej myślano, że jest to koniec świata.

Portugalia | Widok na latarnię morską
Portugalia | Widok na latarnię morską (by Bert Kaufmann )

Cabo da Roca znajduje się 42 km na północny zachód od Lizbony oraz 18 km za północny zachód od Sintry.

Niebywałą atrakcją jest już sam dojazd do Cabo da Roca. Dotrzemy tam wąską, górzystą dróżką przypominającą serpentynę. Po drodze mijać będziemy wioskę Azóia, gdzie zobaczymy urokliwe, tradycyjne kamienne domki.

Przylądek wznosi się 144 m ponad poziom Oceanu Atlantyckiego. Dostrzeżemy tu liczne pozostałości po tsunami oraz trzęsieniu ziemi, które miało miejsce 1 listopada 1755 roku.

Portugalia | Przylądek wznosi się 144 m ponad poziom Oceanu Atlantyckiego
Portugalia | Przylądek wznosi się 144 m ponad poziom Oceanu Atlantyckiego (by wangjs )

Przy punkcie widokowym znajduje się krzyż na kilkumetrowym podeście. Na cokole wygrawerowano dokładną pozycję geograficzną tego miejsca oraz słowa portugalskiego poety Luísa de Camõesa: „Miejsce, gdzie ziemia się kończy, a morze zaczyna” (Aqui... onde a terra se acaba e o mar comeca...).

Na przylądku zobaczymy także wspaniałą latarnię morską wybudowaną w 1772 roku. Znajduje się tu również punkt informacji turystycznej, w którym za 5 euro zakupimy certyfikat zaświadczający zdobycie przez nas przylądka Cabo da Roca.

Warto przyjechać tu o zachodzie słońca – ten widok z pewnością zachwyci nawet najbardziej wybrednego turystę.

Portugalia | Krzyż na Cabo da Roca
Portugalia | Krzyż na Cabo da Roca (by yphnrh )