Top 10 – co trzeba zobaczyć w Portugalii?

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 

Guimarães było pierwszą stolicą Portugalii. Właśnie tu urodził się król Alfons I. Miejscem, do którego z pewnością musi się wybrać każdy turysta jest historyczne centrum Guimarães. Jego piękno zostało docenione w 2001 roku poprzez wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zobaczymy tu wspaniałe średniowieczne kościoły, wąskie uliczki, skupisko placów, a także pochodzący z X wieku zamek. (foto. turismoenportugal)

Czytaj dalej >>>

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 

Cabo da Roca to magiczny przylądek na krańcu Półwyspu Iberyjskiego. Jest to najdalej wysunięty na zachód punkt stałego lądu Europy. Co ciekawego można zobaczyć na przylądku? Przede wszystkim wspaniały krajobraz. Znajduje się tu także latarnia morska z XIX wieku. Na szczycie umieszczona jest tablica z cytatem Luísa de Camõesa: „Aqui, onde a terra se acaba e o mar começa”, czyli „Gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna”. (foto. honzasoukup)

Czytaj dalej >>>

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

Park Narodowy Peneda-Gerês, nazywany również "Geres" jest jedynym parkiem narodowym w Portugalii. Został utworzony w maju 1971 roku w północno-zachodniej części kraju. Zobaczymy tu wiele endemicznych gatunków roślin, fascynującą faunę oraz wspaniałe krajobrazy. W 2009 roku park narodowy został wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO. Najlepszą porą na odwiedzenie tego wspaniałego miejsca jest wiosna. Latem jest tu niezwykle tłoczno, natomiast jesienią bywa ulewnie. (foto. pt2007)

Czytaj więcej >>>

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 

3 maja 1917 roku małym dzieciom z niewielkiej wioski Aljustrel w okolicach Fatimy ukazała się się Matka Jezusa Chrystusa. W miejscu objawienia postawiono skromną kapliczkę, w której później znalazła się figura Matki Bożej Fatimskiej. Ze względu na ogromną liczbę wiernych odwiedzających to miejsce, sanktuarium wciąż się rozbudowywało – dziś na jego obszarze mieści się siedem obiektów sakralnych z monumentalną bazyliką na czele. Pielgrzymi chętnie odwiedzają także rodzinne domy pastuszków. (foto. trishhhh)

Czytaj więcej >>>

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 

Jest to największe oceanarium nie tylko w Portugalii, ale i w całej Europie. Obiekt podzielony został na cztery główne akwaria, w których żyje około 25 tysięcy morskich zwierząt – mieszkańców Oceanu Atlantyckiego, Indyjskiego, Spokojnego, a nawet Antarktydy. Zobaczymy tu między innymi rekiny oraz tuńczyki. Oceanarium wybudowano do celów naukowych. W sumie, od początku istnienia, miejsce to odwiedziło już ponad 10 milionów osób. (foto. Sami73)

Czytaj więcej >>>

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Madera to portugalska wyspa położona na Oceanie Atlantyckim. Stolicą wyspy jest tętniące życiem miasto Funchal, położone na południowym jej wybrzeżu. Miłośnicy sportów wodnych z pewnością nie będą zawiedzeni wizytą w tym zakątku Portugalii. Na wybrzeżu Madery będziemy mogli spróbować swoich sił w windsurfingu, nartach wodnych czy nurkowaniu. Jeśli interesują nas inne rozrywki, możemy wybrać się do jednego z licznych Aquaparków czy klubów golfowych. (foto. markwoodbury)

Czytaj dalej >>>

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

Starówka, czyli historyczne centrum miasta, to jedno z najciekawszych i najpiękniejszych miejsc w Porto. Świadczyć może o tym fakt, że wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jeśli chcemy poznać prawdziwe oblicze Porto, koniecznie musimy wybrać się tu na spacer. Wśród wąskich, brukowanych uliczek dostrzeżemy wspaniałe, urokliwe sklepiki, bary oraz kawiarnie i oczywiście... winiarnie. (foto. v1ctor)

Czytaj dalej >>>

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 

Palacio da Pena to bez wątpienia jeden z symboli Portugalii. Ten wspaniały pałac położony jest w iście królewskim miasteczku – Sintrze. Obiekt wybudowano w latach 40. XIX wieku. Zobaczymy tu wspaniałe kolorowe wieżyczki, balkony oraz całe bogactwo zdobień. Ciekawostką jest fakt, że pałac został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (foto. go_freyer)

Czytaj dalej >>>

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Torre de Belém – wspaniała budowla położona w zachodniej części przedmieścia Belem w Lizbonie. Bez wątpienia jest to jedna z największych atrakcji turystycznych w stolicy Portugalii. Wieża budowana była w latach 1515 – 1520, całkowicie w stylu manuelińskim. Torre de Belem w 1983 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (foto. peterpearson)

Czytaj dalej >>>

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Conimbriga to największe i najlepiej zachowane stanowisko archeologiczne w Portugalii. Starożytna osada położona jest w odległości ok. 16 km od miasta Coimbra. Miłośnicy historii i sztuki z pewnością będą zachwyceni tym miejscem. Zobaczymy tu pozostałości amfiteatru, łaźni oraz domów mieszkalnych, a przede wszystkim – cudowne mozaiki. Znajduje się tu także kawiarnia oraz sklep z pamiątkami, gdzie możemy nieco odetchnąć od tak intensywnego kontaktu ze starożytnością. (foto. cr01)

Czytaj więcej >>>