Filiżanka "cafezinho", czyli po prostu „kawusi”, jest bardzo ważnym elementem dnia każdego Portugalczyka, do tego stopnia, iż stała się wyróżnikiem kultury tego kraju.

Portugalia | Kawiarenka w Lizbonie
Portugalia | Kawiarenka w Lizbonie (by donna_rutherford)

Liczne kawiarnie ulokowane przy ulicach portugalskich miast zapełniają się każdego dnia rano i w porze obiadowej, lecz szczególnie tłoczno robi się w nich wieczorem.

Chwila poświęcona na kawę, która często przeciąga się w godzinę i dłużej, jest czasem poświęcanym na rozmowy z przyjaciółmi, czytanie gazety czy też smakowanie przepysznych portugalskich ciasteczek.

Nie możemy zatem, podczas naszej podróży po Portugalii, nie wstąpić do któregoś z tych miejsc, zresztą unoszące się stamtąd niebiańskie zapachy z pewnością nie pozwolą nam na taki nietakt.

Prawdziwy Portugalczyk nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki (ba, nawet kilku) małej, czarnej, aromatycznej kawy.

Portugalia | Aromatyczna kawa
Portugalia | Aromatyczna kawa (by jorgebrazil)

W tym kraju miłującym czarny, esencjonalny, aromatyczny napar, nieco sceptycznie może zostać przyjęte zamówienie kawy z mlekiem sojowym lub niskotłuszczowym, przygotujmy się więc na ewentualną konieczność zmiany przyzwyczajeń. Jedno jest pewne: nie pożałujemy. W Portugalii mamy gwarancję na to, że otrzymamy napój najlepszej jakości (nie ma mowy o kawie za słabej czy o wątpliwych walorach smakowych).

Skąd tak silnie zakorzeniona kawowa tradycja na portugalskiej ziemi? Z pewnością związane są z nią dawne dzieje Portugalii, kiedy to jej kolonią była największa kawowa potęga świata – Brazylia, a także ziemie północnej i subsaharyjskiej Afryki.

Portugalia | Wieczór w kawiarni na Maderze
Portugalia | Wieczór w kawiarni na Maderze (by ben30)